Zbulohen ndërtesat më të vjetra në Emiratet e Bashkuara Arabe, që datojnë 8500 vjet më parë

Arkeologët në Emiratet e Bashkuara Arabe kanë zbuluar ndërtesat më të vjetra të njohura të vendit, që datojnë të paktën 8500 vjet më parë. Sipas Departamentit të Kulturës dhe Turizmit të Abu Dhabit në një deklaratë për shtyp të enjten, kjo është më shumë se 500 vjet më e vjetër se zbulimet e mëparshme që thyen rekord. Të zbuluara gjatë një programi arkeologjik të drejtuar nga departamenti, ndërtesat ndodhen në ishullin Ghagha, në perëndim të qytetit të Abu Dhabit.

Strukturat që janë zbuluar janë “dhoma të thjeshta të rrumbullakëta,” të cilat kanë mure guri që ruhen ende deri në një lartësi prej gati një metër, thuhet në njoftimin për shtyp. Ekipi tha në deklaratë se strukturat ishin “shtëpi me gjasë për një komunitet të vogël që mund të ketë jetuar në ishull gjatë gjithë vitit”. Ata shtuan se zbulimi tregoi ekzistencën e vendbanimeve neolitike përpara se të zhvillohen rrugët e tregtisë detare në distanca të gjata, duke sugjeruar se këto nuk ishin në fakt shtysa për vendbanimet në zonë siç kishin menduar më parë arkeologët.

U zbuluan gjithashtu qindra artefakte, mes tyre “maja shigjetash prej guri të punuara imët që do të ishin përdorur për gjueti” dhe ekipi tha se “ka të ngjarë që komuniteti të kishte përdorur gjithashtu burimet e pasura të detit” raporton gazetari Jeevan Ravindran i “CNN”. Edhe pse arkeologët janë ende të pasigurt se kur vendbanimi ishte në përdorim derisa, u zbulua një trup i varrosur në struktura dhe që daton rreth 5,000 vjet më parë dhe është një nga varret e pakta të njohura nga kjo kohë në ishujt Abu Dhabi.

“Zbulimet në ishullin Ghagha theksojnë se karakteristikat e inovacionit, qëndrueshmërisë dhe elasticitetit kanë qenë pjesë e ADN-së së banorëve të këtij rajoni për mijëra vjet,” tha Mohamed Al Mubarak, kryetar i departamentit. Rekordi i mëparshëm për ndërtesat më të vjetra të njohura në Emiratet e Bashkuara Arabe u mbajt nga zbulimet në ishullin Marawah, gjithashtu në brigjet e Abu Dhabit, ku u gjet perla më e vjetër në botë në vitin 2017.

Kategoritë
BotaLajme