Zbulohet rasti i parë i variantit britanik tek një mace në Itali

Zbulohet rasti i parë i variantit britanik tek një mace në Itali.

Lajmi u njoftua nga Instituti Eksperimental Zooprafilaktik i Piemonte.

Simptomat e frymëmarrjes u shfaqën dhjetë ditë pas fillimit të sëmundjes dhe izolimit në shtëpi të pronarëve të saj.

Nga ana tjetër drejtori i Institutit, Angelo Ferrari theksoi se zbulimi i këtij varianti britanik tregon edhe njëherë sa efektivë është sistemi i kontrolli dhe sa seriozisht po menaxhohet pandemia e Covid.

Kategoritë
BotaLajme