Zelanda e Re shënon dy vjet nga vrasjet në xhamitë e Christchurch-it

Zelanda e Re ka shënuar përvjetorin e dytë të një prej ditëve të saj më traumatike, kur 51 adhurues u vranë në dy xhami në Christchurch nga një person i armatosur i supremacistit të bardhë transmeton Gazeta e Re.

Disa qindra njerëz u mblodhën në Christchurch Arena të shtunën për shërbimin e përkujtimit, i cili gjithashtu u transmetua drejtpërdrejt.

Kiran Munir, burri i së cilës Haroon Mahmood u vra në sulme, i tha turmës se ajo kishte humbur dashurinë e jetës së saj dhe shpirtin binjak.

Ajo tha se burri i saj ishte një baba i dashur i dy fëmijëve të tyre. Ai sapo kishte mbaruar një diplomë doktorature dhe po priste me padurim ceremoninë e tij të diplomimit kur ajo për herë të fundit e pa fytyrën e tij të qeshur.

“Pak e dija se herën tjetër kur do ta shihja atë, trupi dhe shpirti i tij nuk do të ishin së bashku”, tha ajo. “Pak e dija që dita më e errët në historinë e Zelandës së Re kishte gdhirë. Atë ditë zemra ime u copëtua në një mijë copa, ashtu si zemrat e 50 familjeve të tjera.”

Në sulmet e 15 marsit 2019, australiani Brenton Tarrant vrau 44 njerëz në xhaminë Al Noor gjatë lutjeve të së premtes para se të nisej për në xhaminë Linwood, ku vrau shtatë të tjerë.

Vitin e kaluar Tarrant, 30, u deklarua fajtor për 51 akuza të vrasjes, 40 akuza për vrasje në tentativë dhe një akuzë për terrorizëm. Ai u dënua me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht.

Pas sulmeve, Zelanda e Re shpejt miratoi ligje të reja që ndalojnë llojet e armëve gjysmëautomatike më vdekjeprurëse.

Temel Atacocugu, i cili mbijetoi duke u qëlluar nëntë herë gjatë sulmit në xhaminë Al Noor, tha se masakra ishte shkaktuar nga racizmi dhe injoranca.

“Ato ishin sulme ndaj gjithë njerëzimit”, tha ai, duke shtuar se të mbijetuarit nuk do të ishin në gjendje të shuanin kurrë dhimbjen në zemrat e tyre. “Sidoqoftë, e ardhmja është në duart tona. Ne do të vazhdojmë dhe do të jemi pozitivë së bashku”.

Atacocugu qau ndërsa kujtoi duke pritur të kurohej me babanë e tre vjeçarit Mucaad Ibrahim kur mësuan se vogëlushi kishte vdekur.

“Papritmas, dhimbja ime dukej e parëndësishme”, tha ai.

Gjatë shërbimit, u lexuan emrat e secilit prej 51 personave të vrarë. Përpjekjet e përgjigjeve të para, përfshirë policinë dhe mjekët, gjithashtu u pranuan.

Maha Elmadani, e cila humbi babanë e saj 66-vjeçar Ali Mah’d Elmadani në sulme, foli në shërbim në emër të rinisë myslimane të prekur.

“Dhimbja e humbjes së këtyre 51 jetëve jo vetëm që ndikoi në njerëzit e Christchurch-it, dhimbja përshkoi Zelandën e Re dhe pjesën tjetër të botës dhe kjo dhimbje vazhdon të ndihet”, tha Elmadani.

Kryeministrja Jacinda Ardern i tha turmës se kur përgatiste fjalimin e saj, ajo e kishte humbur se çfarë të thoshte sepse fjalët nuk do ta ndryshonin kurrë atë që ndodhi.

Ardern, e cila u vlerësua gjerësisht për dhembshurinë e treguar ndaj të mbijetuarve dhe familjeve të viktimave të të shtënave dhe lëvizjen e saj të shpejtë për të forcuar kontrollin e armëve të zjarrit në Zelandën e Re, tha se fjalët “pavarësisht nga fuqia e tyre shëruese” nuk do ta ndryshonin kurrë atë që ndodhi.

“Burrat, gratë dhe fëmijët…u morën në një akt terrori. Fjalët nuk do ta heqin frikën që zbriti mbi komunitetin mysliman, tha ajo, duke shtuar se trashëgimia duhet të jetë “një komb më gjithëpërfshirës, ​​një komb që qëndron krenar për diversitetin tonë dhe e përqafon atë dhe, nëse thirret, duhet për ta mbrojtur atë me vendosmëri”. /Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme