Zelensky flet nga bunkeri ku po strehohet: Ka një kërkesë për Joe Biden

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka kërkuar homologut amerikan, Joe Biden që të japë një mesazh të fortë dhe “të dobishëm” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës në fjalimin e tij për Gjendjen e Bashkimit të martën.

Këtë kërkesë ai e dha në një intervistë ekskluzive me CNN dhe Reuters nga bunkeri në Kiev në të cilën ai po udhëheq reagimin e ushtrisë së tij, transmeton lajmi.net.

“Është shumë serioze… Unë nuk jam në një film”, tha Zelensky, një ish-aktor i komedisë, për CNN.

“Unë nuk jam ikonë, mendoj se Ukraina është ikonë… Ukraina është zemra e Evropës dhe tani mendoj se Evropa e sheh Ukrainën si diçka të veçantë për këtë botë. Kjo është arsyeja pse [bota] nuk mund ta humbasë këtë diçka të veçantë”, tha ai.

“Ne po luftojmë vetëm për tokën dhe lirinë tonë,” i tha Zelensky Parlamentit Evropian sot, duke bërë që përkthyesi i BE-së në burimin e gjuhës angleze të mbytet nga emocionet.

“Ne dëshirojmë t’i shohim fëmijët tanë të gjallë. Mendoj se është e drejtë.”

“Ne po luftojmë për jetën tonë… Ne po luftojmë për mbijetesë. Ky është motivimi ynë më i lartë,” tha Zelensky.

“Por ne po luftojmë gjithashtu për të qenë anëtarë të barabartë të Evropës,” shtoi ai.

“Unë besoj se sot ne po u tregojmë të gjithëve se kjo është pikërisht ajo që jemi”.

Kategoritë
BotaLajme