Zelensky: Ukraina nuk do të përkulet para ultimatumeve ruse

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se Ukraina nuk do t’u përkulet kurrë ultimatumeve nga Rusia dhe se qytetet si Kievi, Mariupoli apo Kharkivi nuk do të pranojnë pushtimin rus.

“Ne kemi një ultimatum me pika në të – ‘ndjeke atë dhe pastaj do t’i japim fund luftës’. Ukraina nuk mund ta përmbushë ultimatumin”, ka thënë Zelensky në një intervistë për televizionin ukrainas “Suspilne”.

Rusia i kishte kërkuar Ukrainës një afat të fundit për mëngjesin e sotëm për t’ia dorëzuar qytetin e Mariupolit, duke thënë se civilëve dhe luftëtarëve do t’u jepet një kalim i sigurt nga qyteti për sa kohë që ata të dorëzojnë armët.

Por, Ukraina e injoroi atë ultimatum, duke thënë se dorëzimi nuk ishte një opsion, shkruan BBC.

Kategoritë
BotaLajme