Zgjedhjet në Izrael: Fuqia hebraike është në partitë arabe duke parë një rënie të mbështetjes

Njëra nga partitë më të djathta ekstreme të arabeve do të hyjë në parlament ndërsa partitë arabo-palestineze i nënshtrohen luftimeve mes një shfaqjeje të dobët transmeton Gazeta e Re.

Pas dekadash në shkretëtirën politike të politikës izraelite, një parti izraelite e ekstremit të djathtë është vendosur të hyjë në parlament për herë të parë.

Mbështetur nga Benjamin Netenyahu, Hebre Power mund ta shohë veten duke fituar deri në pesë anëtarë në parlamentin izraelit siç quhet partia.

Një nga drejtuesit e partisë, në veçanti, ka rrëmbyer tituj. 44-vjeçari Itamar Ben-Gvir dhe udhëheqësi i partisë, do të hyjë në parlament për herë të parë dhe deklaratat e tij të së kaluarës po përballen me më shumë vëzhgim.

Ben-Gvir, i cili jeton me gruan dhe pesë fëmijët e tij në qytetin e okupuar palestinez Hebron, ishte i papëlqyeshëm edhe për ushtrinë izraelite që e përjashtoi atë nga shërbimi i detyrueshëm për pikëpamjet e tij të djathta ekstreme.

Më 2016 ai mbështeti ndarjen midis grave hebreje dhe arabe në pavijonet e maternitetit.

“Është e natyrshme që gruaja ime nuk do të dëshironte të shtrihej pranë dikujt që sapo lindi një fëmijë që mund ta vriste fëmijën e saj në 20 vjet të tjera”, shkroi ai në Twitter.

Një pasues i ekstremist të ndjerë Rabbi Meir Kahane, Ben-Gvir është referuar si një “Kahanist”. Rabini, i cili u vra më 1990 në New York, besoi se “çdo arab që ka marrëdhënie seksuale me një grua hebre duhet të dërgohet në burg”.

Burri arab, Kahane besonte, mund të joshte një grua hebreje dhe në këtë mënyrë të ndotte pastërtinë e racës hebreje.

Qëndrimi antiarab i Kahane ishte shtylla kryesore e platformës së tij politike, duke kërkuar që palestinezët e mbetur brenda kufijve të Izraelit 1967 duhet të dëbohen dhe jo-hebrenjtë nuk mund të marrin shtetësinë izraelite.

Ben-Gvir është një prej të cilëve disa kanë frikë se Netenyahu e ka legjitimuar duke i dhënë atij mbështetjen e nevojshme për të hyrë në parlament.

Kleri i parlamentit të Izraelit dhe ndoshta edhe hyrja në një koalicion me Netanyahu mund t’i japë partisë pushtet dhe legjitimitet të paparë në Izrael.

Partia Likud e Netanyahut dhe aleatët e saj ultra-ortodoksë dhe të ekstremit të djathtë nuk arritën dot shumicën me 61 vende me më shumë se 90 përqind të votave të numëruara.

Kjo është hera e katërt që izraelitët shkojnë në votime në dy vjet, ndërsa Netanyahu kërkon të kapet për një mandat të gjashtë të paparë si Kryeministër me akuza për korrupsion dhe një hetim i hapur qëndron mbi të ardhmen e tij politike.

Kjo nuk e ka ndaluar Izraelin të votojë për të në grupe, megjithëse thjesht nuk i dha atij një shumicë qeverisëse.

Ndërsa shumica e partive kryesore të Izraelit kanë përjashtuar bashkimin me një koalicion me Netanyahu, një parti e vogël Palestineze nuk e ka përjashtuar atë dhe mund të bëhet një krijuese e mbretit.

Kreu i partisë Ra’am, Mansour Abbas, ka vendosur t’i mbajë kartat e tij afër gjoksit. Por ai rresht argjendi, megjithatë, pa një rënie më të gjerë të përfaqësimit arab në parlament.

Join List, një koalicion i partive Arabo-Palestineze, arriti një numër historik vendesh në zgjedhjet e marsit të viteve të fundit, duke u dhënë atyre 15 anëtarë.

Kjo arritje u mbështet në suksesin e vitit 2019 të 13 vendeve. Tani e gjithë kjo duket se ka ndaluar belbëzimin, me Listën e Anëtarësimit që ka arritur vetëm 11 vende.

Një përfaqësues i Listës së Përbashkët paralajmëroi se pasi të hiqet pluhuri, do të duhet të ketë një periudhë të “kërkimit të shpirtit” pse pjesëmarrja arabo-palestineze e votuesve ra me më shumë se 15 përqind.

Partia Ra’am është gjithashtu në kundërshtim me Listën e Anëtarësimit, e cila mund të krijojë të dy palët për një përballje dhe të përfitojë Netanyahu.

Në tërësi, skena politike e Izraelit është vendosur për një periudhë bllokimi të vazhdueshme, ndërsa elektorati izraelit u jep një përgjigje tjetër të pasigurt politikanëve dhe partive ekstremiste politike./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme