Zvonko Veselinoviq nga veriu i Kosovës lundron me jahtin e ish-presidentit të shtetit të përbashkët Serbi-Mali i Zi

BIRN zbulon sesi një jaht luksoz me vlerë gati nëntë milionë euro kaloi nga dora në dorë – nga ish-presidenti i shtetit të përbashkët Serbi-Mali i Zi, përmes një kompanie pranë SNS-it në pushtet, tek Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radoiçiq – dhe çfarë thotë kjo për lidhjen mes politika, biznesi dhe krimi.

Këtë pranverë, gazetarët e BIRN arritën të gjejnë jahtin “Sara” në një vend të vogël dhe të izoluar në Gjirin e Kotorrit pranë Tivat, ndërsa prisnin radhën për përgatitjet përfundimtare dhe shërbimin sezonal.

Historia e fatit të këtij jahti, i cili dikur quhej “Kenco”, dhe që ndryshoi tre pronarë në një periudhë të shkurtër kohore, është në fakt një histori për lidhjen midis politikës, biznesit dhe krimit dhe çështjeve të tyre të përbashkëta të fshehura nga publiku syri.

E gjitha filloi në vitin 2008 kur Svetozar Maroviq, ish-presidenti i Serbi-Malit të Zi, u bë pronar i një jahti luksoz 30 metra të gjatë me vlerë 8.9 milionë euro, i ndërtuar në kantierin e famshëm italian të Feretit.

Kur ai u arratis nga Mali i Zi në Serbi në 2016, Svetozar Maroviq arriti të shmangë dënimin me burg që u dënua për korrupsion, por ai nuk mund të heqë qafe borxhin ndaj bankës austriake prej gati nëntë milionë eurosh për blerjen e një jahti luksoz, transmeton Telegrafi.

Disa ditë pasi blenë jahtin, South Backa ia shiti varkën Inkop, në pronësi të Zvonko Veselinoviqit dhe Milan Radoiçiqit, dy serbë të Kosovës pranë SNS-it, me të cilët lidhen një numër i madh aktivitetesh kriminale.

Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq u identifikuan në aktakuzën origjinale për vrasjen e Oliver Ivanoviqit si organizatorë të një grupi kriminal të vrasjes së politikanit serb, edhe pse ata nuk ishin të listuar si të paditur, megjithëse emrat e tyre përmenden dhjetëra herë në dokument.

BIRN tashmë ka raportuar për lidhjet e ngushta mes Veselinoviqit dhe partisë në pushtet, kur u publikua një fotografi e tij nga selia parazgjedhore e SNS me vëllain e presidentit serb, Andrej Vuçiq.

“Zvonko Veselinoviq e solli këtë skemë të pronësisë së fshehtë në Novi Sad, nga kafenetë e ndryshme në South Backa”, tha një burim i BIRN nga policia e Novi Sadit.

Meqenëse radari në jahtin e Zvonko Veselinoviqit ishte fikur, nuk ishte e mundur të monitorohej përmes vendeve të disponueshme për monitorimin e anijeve.

Kategoritë
LajmeRajoni