24 orë mbeti në mes të detit me peshkaqen, jetën ia shpëtori vetëm një copëz druri

Një burrë, varka e të cilit u përmbys në një stuhi në brigjet veriore të Australisë, u shpëtua nga një operacion special nga ujërat e infektuar nga peshkaqenët dhe krokodilat, pasi kaloi 24 orë duke mbajtur një copë druri.

Forcat e sigurisë e përshkruan shpëtimin e burrit si “një mrekulli Krishtlindjesh”.

Burri i paidentifikuar, i cili mësohet se ishte 31 vjeç, u largua nga ishulli Getullai pranë ngushticës së Torresit të martën, por nuk ishte në gjendje të arrinte në kohë destinacionin e tij, sipas deklaratës së forcave të sigurisë.

Pas një skanimi të shkurtër ajror, personi i zhdukur u gjet rreth dy kilometra larg skafit të përmbysur.

Autoritetet thanë se burri po mbante një copë të vogël druri, duke pritur që të shpëtohej.

Ngushtica e Torresit përbëhet nga 18 ishuj të shpërndarë në një sipërfaqe gjeografike prej 48 mijë kilometra katrorë. Rajoni është i famshëm për peshkaqenë dhe dihet se ka shumë Krokodilë në ujëra.

Australian Maritime Security, e cila publikoi pamjet e shpëtimit të mrekullisë në llogarinë e saj në rrjetet sociale, deklaroi se burri u dërgua në spital pasi u shpëtua dhe se ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe humor.

Rreshteri i lartë Moynihan, i cili mori pjesë në përpjekjet e shpëtimit, tha se burri ishte me fat që mbijetoi.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme