3 ditë para zgjedhjeve u tërhoq nga gara Presidenciale, votat e rivalit të Erdogan do të konsiderohen të vlefshme

Këshilli i Lartë Zgjedhor mori një vendim unanim për numërimin e votave të dhëna për Muharrem Ince, i cili u tërhoq nga kandidatura për president.

Me vendim unanim YSK njoftoi se votat e dhëna për Muharrem Ince do të konsiderohen të vlefshme.

Presidenti i YSK-së Ahmet Yener njoftoi konkretisht se “Këshilli i Lartë Zgjedhor konstaton njëzëri se tërheqja e Muharrem Ince nga kandidatura për president është e vlefshme dhe se votat që i janë dhënë atij janë të vlefshme në këtë proces”.

Ince dha dorëheqjen duke pretenduar se të gjitha provat kundër tij (një kasetë me përmbajtje të pakëndshme) janë të rreme, ato vijnë nga një faqe izraelite me imazhe të marrëdhënieve seksuale dhe fajësojnë organizatën Gylen.

Sipas informacioneve të ERT, pak më parë u bë e ditur se policia ka bërë 17 arrestime me akuzën e zhvatjes, kërcënimit dhe falsifikimit të dokumenteve, sekuestrimi dhe shpërndarja e paligjshme e të dhënave personale dhe cenimi i privatësisë ndaj Muharrem Ince.

Gjithashtu, janë kërkuar urdhër-arreste edhe për 4 të dyshuar të cilët ndodhen jashtë vendit.

Të dyshuarit janë dërguar në mbajtje dhe pas deklaratave në stacionin policor do të dërgohen në gjykatë.

Kategoritë
BotaLajme