35 imam nga 35 fshatra u mblodhën në xhami u lutën për shërimin e shpejtë të Sadio Mane

Futbollisti mysliman i Bayern Munichut me famë botërore, Sadio Mane, për qëllim të shërohet nga lëndimi dhe të luajë në Kupën e Botës është organizuar lutje nga 35 imam të 35 fshatrave

Në fshatin ku ai lindi u lexua Kurani për “shërimin e shpejtë” të yllit Sadio Mane, i cili në momentin e fundit u përcaktua se do të jetë në skuadrën e Kombëtares së Senegalit, e cila do të marrë pjesë në vitin 2022. Kupa e Botës FIFA në Katar.

Sipas lajmeve në shtypin senegalez, në Bambali, fshati ku ai lindi, u lut lutje për Mane nga Bayern Munich, i cili rrezikohej të humbiste Botërorin për shkak të dëmtimit, por u përfshi në skuadër nga trajneri Aliou. Cisse.

35 imam nga 35 fshatra u mblodhën në xhaminë e ndërtuar nga Mane, u lutën për shërimin e shpejtë të lëndimit të yllit senegalez.

Imamët janë lutur edhe për fitoren e Senegalit nga Kupa e Botës.

Ylli senegalez Mane u lëndua në ndeshjen që Bayern Munich mposhti Werder Bremen 6-1 më 8 nëntor dhe u tha se do ta kishte të vështirë të shkonte në Katar.

Ndryshe nga sa pritej, trajneri Aliou Cisse përfshiu në skuadrën e Botërorit lojtarin 30-vjeçar, i cili dëmtoi tendinën.

Në deklaratën e bërë sot nga Federata e Futbollit të Senegalit, bëhet e ditur se Mane nuk do të mund të luajë në ndeshjen e parë të skuadrës së tij.

Kombëtarja e Senegalit në Grupin A do të luajë ndeshjen e parë kundër Holandës më 21 nëntor.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme