A e dini pse Bernardo Silva nuk e festoi golin e parë kundër Zvicrës me bashkëlojtarët?

Portugalia mbrëmë ka mposhtur Zvicrën me rezultat 6:1, ndërsa pas ndeshjes në internet kanë filluar të qarkullojnë foto të futbollistëve portugez duke festuar pas golit të parë.

Në minutën e 17-të, Joao Felix asistoi Goncalo Ramos, i cili me një goditje të fuqishme mundi 1:0 Yann Sommer dhe pati një festë të madhe për portugezin.

Të gjithë futbollistët, përfshirë edhe portierin Diogo Costa, vrapuan për të përqafuar Ramos, i cili vrapoi jashtë stadiumit para tribunës ku ndodheshin tifozët portugez.

Por Bernardo Silva sapo iu afrua grupit të lumtur dhe u largua menjëherë nga shokët e tij dhe u fut në fushë dhe i brohoriti në flamurin e këndit.

Shumëkush e ka pyetur veten se pse ylli i Manchester City ka lënë bashkëlojtarët e tij, por nuk bëhet fjalë për kotësi apo diçka të tillë.

Gjegjësisht, Silva vendosi të futet në fushë për të penguar zviceranin të marrë topin dhe të shënojë gol pa rezistencë.

Rregullat thonë se kur luani topin, është e rëndësishme që lojtarët të jenë në gjysmën e tyre, por në thelb, edhe lojtarët që janë jashtë kufijve të fushës konsiderohen se e plotësojnë këtë kërkesë.

Prandaj, Silva ka qëndruar në gjysmën e zviceranëve, duke i penguar kështu ata të marrin topin.

Një situatë të ngjashme pamë edhe në Botërorin e kaluar kur Kieran Trippier mbeti në gjysmën e kundërshtarit në ndeshjen mes Anglisë dhe Tunizisë.

Kategoritë
Sport