A e dini se cili klub ka më shumë futbollistë në finalen e Kupës së Botës në Katar?

Të dielën do të marrim emrin e kampionit të botës në futboll pas ndeshjes finale mes Francës dhe Argjentinës.

Të dyja kombëtaret kanë mundësinë të bëhen kampione bote për herë të tretë dhe më së shumti lojtarë nga La Liga spanjolle konkurrojnë për vetë lojën.

Sa i përket përkatësisë së klubit, Atletico Madrid do të ketë deri në katër lojtarë në finale.

Anëtarë të klubit madrilen janë anëtarët e kombëtares argjentinase Angel Correa, Rodrigo De Paul dhe Nahuel Molina dhe një nga lojtarët më të mirë në Francë, Antoine Griezmann.

Bayern (francezët Dayot Upamecano, Benjamin Pavard dhe të dëmtuarit Lucas Hernandez), Juventusi (argjentinasit Angel Di Maria dhe Leandro Paredes dhe francezi Adrien Rabiot) dhe Sevilla (argjentinasit Marcos Acuna, Gonzalo Montiel dhe Papu Gomez) kanë nga tre futbollistë.

Interesant është fakti se PSG do të ketë dy lojtarë, yjet më të mëdhenj të të dyja kombëtareve, Lionel Messi dhe Kylian Mbappe.

Kategoritë
Sport