A është Ramzan Kadyrov në kërkim të ndikimit në Ballkan?

Emisarët e liderit çeçen Ramzan Kadyrov po përpiqen të promovojnë imazhin e tij në Ballkan, por lufta në Ukrainë i prish të gjitha planet.

Vizita e fundit e këshilltarit të Ramzan Kadyrov, Turk Daudov, në Beograd tërhoqi sërish vëmendjen ndaj përpjekjeve të liderit çeçen për të forcuar pozicionin e tij në rajonin e Ballkanit. I integruar pjesërisht në BE, Ballkani, me komunitetet e tij të shumta myslimane, shpesh shihet si një trampolinë e përshtatshme për zgjerimin e ndikimit. Emisarët e Kadirit kanë vite që vijnë këtu me dhurata dhe premtime bujare financiare, shkruan Deutsche Welle.

Publiku me shumë gjasa nuk do ta kishte mësuar për takimin e mbyllur të Daudov me presidentin serb Aleksandar Vuçiq nëse vetë Daudov nuk do të kishte publikuar një fotografi në profilin e tij në Instagram, ku lideri serb shfaqet me një mantel tradicional dhe me kapele në duar.

“Në këtë kohë të vështirë, Rusia u ngrit në mbrojtje të vlerave shpirtërore, tradicionale dhe familjare, duke i treguar Perëndimit refuzimin e saj ndaj ideologjisë së huaj të imponuar ndaj tyre”.

Ekspertët në Beograd me të cilët foli DW shpjeguan nevojën e kontakteve të Vuçiqit me Daudovin, duke pasur parasysh se më shumë kishte të bënte me propagandë dhe PR personale. Ata thonë se Serbia dhe Çeçenia nuk kanë lidhje të rëndësishme ekonomike dhe politike dhe se presidenti Vuçiq zakonisht e fton ambasadorin rus për të diskutuar tema serioze apo delikate.

Nuk është e qartë nëse vizita e Daudov ka lidhje me krizën që rrethon Kosovën, e cila është përshkallëzuar muajt e fundit, autoritetet e së cilës shpallën pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. Në këtë kontekst, është interesante deklarata e Vuçiqit se Serbia ka informacione për një vizitë në Kosovë të një grupi çeçenësh dhe çerkezësh nga radhët e kundërshtarëve të regjimit të Kadyrovit. Detyra e tyre gjoja ishte të monitoronin situatën në veri të Kosovës të banuar nga serbët dhe të rekrutonin ushtarë të mundshëm për operacione luftarake në Ukrainë.

Blerim Vela, shefi i kabinetit të presidentit të Kosovës, e hodhi poshtë pretendimin:

“Asnjë shqiptar i vetëm nga Kosova nuk iu bashkua luftës në Ukrainë. As çeçenë dhe as çerkezët nuk kishin planifikuar të vrisnin serbët e Kosovës. Ky dezinformim i shërben narrativës ruse.”

Një ngjarje e dukshme në marrëdhëniet serbo-çeçene ishte vizita e një delegacioni sportiv serb në Çeçeni në janar. Në atë kohë u paralajmërua synimi për zhvillimin e bashkëpunimit në fushën e boksit dhe Ramzan Kadyrov me këtë rast i telefonoi Aleksandër Vuçiqit dhe e falënderoi për ngjarjet e mbajtura në Serbi vitin e kaluar në kujtim të babait të tij, presidentit të parë të Çeçenisë.

Sipas Kadyrov, myslimanët e Serbisë i kërkuan atij të ndërtojë një shkollë për hafizët në Novi Pazar, e cila konsiderohet si një nga qendrat kryesore shpirtërore myslimane në Ballkan. Është bërë e ditur se shkolla dhe rruga ku do të vendoset do të marrin emrin e Kadyrov Sr. Mirëpo, Bashkësia Islame e Serbisë pretendon se iniciativa për ndërtimin e shkollës nuk ka ardhur nga ata, por nga një delegacion i Forumit Musliman Evropian, një organizatë pak e njohur e krijuar para disa vitesh.

Përfaqësuesit e forumit vizituan Ballkanin pothuajse tërësisht verën e kaluar, duke ndarë burime bujare financiare. Ata udhëtuan në Greqi, Rumani, Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi, Mal të Zi, Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Kroaci. Në mesin e bashkëbiseduesve ishin shumë politikanë të njohur myslimanë në rajon. Rezultatet e takimeve lidheshin ekskluzivisht me përjetësimin e emrave të dy liderëve çeçenë – Akhmat dhe Ramzan Kadyrov.

Kadyrov dikur krijoi një grup gazetarësh ballkanikë që i qëndrojnë besnikë, por duket se është gjithnjë e më e vështirë të promovohet një imazh pozitiv në sfondin e deklaratave të tij radikale dhe sanksioneve ndërkombëtare. Në Bosnje dhe Hercegovinë, ku myslimanët përbëjnë gjysmën e popullsisë, pothuajse të gjitha projektet e Kadyrov u ndaluan pas fillimit të luftës në Ukrainë. Vitin e kaluar, të ftuarit nga Forumi Mysliman Evropian premtuan se do të riparonin një nga rrugët në qytetin e Zavidovići me 500,000 euro dhe menjëherë paraqitën një tabelë me emrin e Kadirov Sr. Në të njëjtin vend, por për nder të Ramzan Kadyrov, u propozua të ndërtohej një urë me para nga Çeçenia.

Kryebashkiaku Zavidoviç madje e ftoi Kadyrovin për ta vizituar, duke e quajtur atë “presidenti ynë”. Por Mujanović tha së fundi se forumi humbi afatin e dakorduar për financimin e një projekti me vlerë gati një milion euro. Dhe ai e quajti të pavlefshëm protokollin e nënshkruar të vitit të kaluar.

“Në aspektin njerëzor dhe moral, unë e mbështes popullin ukrainas, kështu që nuk ka më bashkëpunim”, tha Mujanoviq.

Një vit më parë u njoftuan planet që tre qytete në Bosnje dhe Hercegovinë; Sarajeva, Zavidoviçi dhe Goražde – vëllazërore Grozni, Shali dhe Gudermes. Megjithatë, duke gjykuar nga deklaratat zyrtare, asgjë më tej nuk po bëhet në këtë çështje. Përfshirja e zyrtarëve çeçenë të sigurisë në luftën në Ukrainë gjithashtu duket se e ka lënë të zhgënjyer ish-reisin Mustafa Ceric, i cili mori pjesë në inaugurimin e tij tetorin e kaluar.

Disa ekspertë besojnë se përdorimi i aftësive të presidentit të Çeçenisë është një pjesë integrale e propagandës së Kremlinit që synon rritjen e ndikimit të Rusisë. Por në Ballkan duket se nga Kadyrov nuk pritet shumë. Siç shpjegoi historiani Husnija Kamberovic në një intervistë për DW, lideri çeçen nuk ka një ndikim të rëndësishëm tek myslimanët në rajon dhe kontaktet e tij këtu janë të paefektshme, duke shtuar se vetë Cerić është një figurë margjinale në BeH.

“Kadyrov nuk ka asgjë për të llogaritur as politikisht as fetarisht. Nëse Moska me të vërtetë po planifikon të fitojë mbështetjen e myslimanëve nëpërmjet liderit çeçen, atëherë ky është një vlerësim i gabuar. Simpatia për Rusinë mund të ndikohet vetëm nga një ndryshim në kursin e Kremlinit në rajoni”, beson Kamberovic.

Politika ruse në Ballkan shpesh përshkruhet si pro-serbe dhe shumë e lidhin atë me indiferencën ndaj interesave të komuniteteve myslimane. Për shembull, në vitin 2015, në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Moska bllokoi një projekt-rezolutë që dënonte gjenocidin në Srebrenicë në 1995.

 

Kategoritë
LajmeRajoni