Adoleshentja ruse përballet me një dënim me burg për kritikimin e luftës në Ukrainë

Olesija Krivtsova ka një tatuazh anti-Putin në njërin kyçin e këmbës dhe një byzylyk që ndjek çdo lëvizje të saj në anën tjetër.

Një 19-vjeçar nga rajoni Arkhangelsk i Rusisë duhet të mbajë një pajisje ndërsa është në arrest shtëpiak, pasi u akuzua për postime në mediat sociale që autoritetet thonë se diskreditojnë ushtrinë ruse dhe justifikojnë terrorizmin.

Zyrtarët rusë e shtuan Krivtsova në listën e terroristëve dhe ekstremistëve, së bashku me ISIL-in, Al Kaedën dhe talebanët, sepse ajo postoi një histori në Instagram për shpërthimin e urës së Krimesë në tetor, në të cilën ajo gjithashtu kritikoi Rusinë për pushtimin e Ukrainës.

Krivtsova, një studente në Universitetin Federal Verior në qytetin e Arkhangelsk, përballet gjithashtu me akuza penale për diskreditim të ushtrisë ruse për një postim të supozuar kritik rreth luftës në një dhomë bisede studentore në rrjetin social rus VK.

Krivtsova është aktualisht nën arrest shtëpiak në apartamentin e nënës së saj në Severodvinsk, rajoni i Arkhangelsk, me ndalimin e aksesit në internet dhe formave të tjera të komunikimit.

“Rasti i Olesisë nuk është i pari, as i fundit”, tha për CNN Aleksej Kiçin, avokati i Krivcovës.

Kategoritë
BotaLajme