Aeroplani ndërroi drejtim mbi BeH dhe u ul në Zagreb për shkak të gjendjes shëndetësore të pasagjerit.

Boeing 737-800 në numrin e fluturimit L16387, i cili u ngrit nga Frankfurt, Gjermani, në Hurghada, Egjipt, ndryshoi papritmas drejtimin mbi Bosnje dhe Hercegovinë, tha shërbimi i gjurmimit të fluturimeve Flightradar24.

Mëngjesin e sotëm në orën 08:20 me orën lokale Boeing u nis nga Frankfurti për në Hurghada dhe në hapësirën ajrore të vendit tonë në lartësinë 10700 metra u devijua drejt Zagrebit.

Siç shihet edhe nga rruga e fluturimit, avioni ka fluturuar mbi hapësirën ajrore kroate, ka kaluar kufirin me Bosnje-Hercegovinën, më pas është kthyer ashpër dhe është kthyer sërish në qiellin kroat dhe ka ulur në aeroportin e Zagrebit.

Ekuipazhi e ka devijuar avionin për, siç thuhet, një problem shëndetësor të një prej pasagjerëve në fluturim. Në Zagreb, pasagjeri u prit menjëherë nga shërbimet e urgjencës.

Avioni u ul në Zagreb në orën 8:36 me orën lokale. Nga aeroporti i Zagrebit, ai rifilloi fluturimin për në Egjipt në orën 9:40 të mëngjesit.

Kategoritë
BotaLajme