Aeroporti i Munihut anuloi 36 fluturime për shkak të grevës së punëtorëve

Gjithsej 36 fluturime hyrëse dhe dalëse u anuluan në aeroportin e Munihut të mërkurën pasi stafi tokësor u largua nga puna për pesë orë për të marrë pjesë në një grevë të shkurtër.

Sindikata Verdi ka bërë thirrje për një grevë për rritjen e pagave. Greva kishte në shënjestër Swissport Losch, një kompani që ofron shërbime toke, hotelerie dhe ngarkesash. Një zëdhënës i sindikatës tha se pjesëmarrja e punëtorëve ishte e lartë.

Fluturimet e operuara nga Air Dolomiti, Citylike dhe Eurowings në emër të Lufthansa drejt destinacioneve duke përfshirë Palma de Majorka, Firence, Torino, Bolonja, Cyrih, Shtutgart dhe Dresden janë anuluar, konfirmoi zëdhënësi i aeroportit.

Verdi po kërkon një rritje të konsiderueshme të pagave për gati 600 punëtorë të Swissport Losch për të “siguruar një pagë reale për shkak të inflacionit tetë për qind”, tha kryenegociatorja Manuela Dietz. Kompania më pas mund të plotësojë pozicionet e saj të hapura, tha Dietz.

Swissport Losch ofron shërbime pasagjerësh, si dhe shërbime të bagazheve dhe ngarkesave për linjat ajrore dhe filialin e aeroportit Aeroground. Ajo ofron shërbime të parkimit të avionëve, duke përfshirë shërbimet e autobusëve dhe transportit.

Data e negociatave të reja ende nuk është përcaktuar.

Kategoritë
BotaLajme