Afgani vrau dy persona në Serbi, shkoi në Britani dhe atje vrau një person

Burri afgan mbërriti në Britani në Poole, Dorset, me traget nga Cherbourg, Francë, në fund të vitit 2019 dhe u lejua të hynte pasi u tha zyrtarëve se ishte fëmijë i prindërve të vrarë nga talebanët dhe ishte 14 vjeç.

Afgani Lawangeen Abdulrahimzai (21) u shpall dje fajtor për vrasjen e një marinari në qendër të qytetit britanik të Bournemouth në mars të vitit të kaluar, raporton Daily Mail.

Abdulrahimzai më parë kishte ikur nga Serbia pasi kishte vrarë dy burra edhe atje dhe ishte dënuar me njëzet vjet burg. Mbetet pyetja se si ka arritur të largohet nga Serbia dhe të shkojë në Britani pas vendimit, transmeton Index.hr.

Institucionet nuk ishin në dijeni të dënimeve të mëparshme të Abdulrahimzait kur ai u paraqit si Huan Yasin derisa policia filloi të hetonte vrasjen e marinës. Gjithashtu, Abdulrahimzai u dënua për trafik droge në Itali.

Burri afgan mbërriti në Britani në Poole, Dorset, me traget nga Cherbourg, Francë, në fund të vitit 2019 dhe u lejua të hynte pasi u tha zyrtarëve se ishte fëmijë i prindërve të vrarë nga talebanët dhe ishte 14 vjeç. Ai ishte aq bindës në mashtrimin e tij sa u vendos me një nënë kujdestare. Ai shpejt filloi të merrte pjesë në përleshje në rrugë dhe pasi gati goditi kujdestaren Marchant-Jones gjatë një debati, ai u hoq nga kujdesi i saj.

Në mars të vitit të kaluar, ai kreu vrasjen e tij të tretë, duke goditur dy herë me thikë në gjoks një marins pas një debati me shokun e tij për një skuter elektrik. Muaj më parë, vrasësi kishte postuar foto të tij me thikë në TikTok, pavarësisht se ishte paralajmëruar kundër tij nga kujdestari i tij, policia dhe punonjësit socialë.

Afgani pranoi vrasjen e tij në një seancë të mëparshme, por më pas e mohoi vrasjen dhe detyroi një gjyq ku juria nuk i besoi pretendimet e tij. I pyetur nga prokurori se pse mbante thikë, ai tha se kishte frikë për jetën e tij.

“Kishte njerëz nga shtëpia që donin të më vrisnin dhe njerëzit në Bournemouth më kërcënuan se do të më qëllonin me thikë për vdekje”, tha ai. Në nëntor 2020, Abdulrahimzai u përfshi në një incident në King’s Park në Bournemouth kur ai pretendoi se ishte rrahur, gjë që dyshohet se e shtyu atë të fillonte të mbante një thikë.

Abdulrahimzai do të dënohet për këtë vrasje këto ditë. Në gjyq u zbuluan edhe detaje të udhëtimit të tij nëpër Evropë. Vrasësi i trefishtë shkoi fillimisht në Serbi nëpërmjet Pakistanit dhe Iranit në tetor 2015, përpara se të mbërrinte në Norvegji më vonë atë muaj. Por më pas ai u largua nga Norvegjia dhe kaloi disa kohë në Itali dhe Serbi, duke përfunduar përfundimisht në Britani.

Kategoritë
BotaLajme