Ai duhej të ishte në burg në Rusi, por vdiq në luftë në Ukrainë

Autoritetet e Zambisë kërkuan informacion urgjent nga Rusia pasi u zbulua se një shtetas zambian, i njohur si i burgosur në Rusi, vdiq në frontin në Ukrainë.

Në deklaratën e bërë nga Ministria e Jashtme e Zambisë, thuhet se pritet një njoftim në lidhje me vdekjen e Lemekhani Nathan Nyirenda, i dënuar me 9 vjet e 6 muaj burg për posedim droge në Rusi, në Ukrainë.

Në deklaratë thuhej se qeveria e Zambisë kërkoi urgjentisht informacion nga administratorët rusë në lidhje me rekrutimin me forcë dhe vdekjen e një zambiani që dihet se ishte i burgosur në Ukrainë.

Ministria njoftoi se për vdekjen e shtetasit mësuan më 9 nëntor.

Nyirenda, 23 vjeç, i cili studioi inxhinieri bërthamore në Rusi me një bursë nga qeveria e Zambisë, u dënua me burg në vitin 2020 për posedim droge.

Nyirenda po vuante dënimin e saj në burgun Tyer, jashtë Moskës.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme