Aktivistët e Pussy Riot janë arrestuar në Katar. Ata donin të hynin në finalen e Botërorit

Anëtarët e grupit rus Pussy Riot u arrestuan të dielën pasi u përpoqën të sulmonin fushën në finalen e Kupës së Botës në Katar, si shenjë proteste kundër luftës në Ukrainë, burgosjes së liderit të opozitës ruse Alexei Navalny dhe shtypjes së grave në Iran, raporton Reuters.

Anëtari i grupit Nika Nikulshina, aktivisti Peter Verzilov dhe një anëtar tjetër i grupit nga Ukraina janë arrestuar, sipas Fondacionit Kinema për Paqe, një organizatë bamirëse humanitare me qendër në Berlin.

Sipas njoftimit për shtyp të Kinemasë për Paqe, aktivistët u ndaluan nga shërbimet e sigurisë para se të hynin në terren. Jaka Bizilj, themelues i fondacionit Kinema për Paqe, i tha Reuters se Verzilov i tha atij se forcat e sigurisë e tërhoqën atë disa sekonda përpara se të hynte në fushë. Verzilov, një nga aktivistët më të famshëm rusë dhe gazetar i pavarur Mediazone, ishte tashmë i kërkuar nga Moska.

Arrestohet e dashura në Zagreb

Aktivistët e Pussy Riot ndërprenë për pak kohë finalen e Kupës së Botës FIFA 2018 kur pushtuan fushën për të tërhequr vëmendjen ndaj abuzimeve të të drejtave të njeriut në Rusi. Fondacioni e solli Navalny nga Rusia në Berlin në vitin 2020 për trajtim shpëtimi pas helmimit.

Aktivistët e Pussy Riot u bënë të famshëm në Kroaci në maj të këtij viti, pasi një nga miqtë e tyre, Aja Nijazova, u arrestua në Zagreb. Niyazova ishte në një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Turkmenistani për shkak të, siç pretendojnë avokatët e saj, një procesi të montuar politikisht kundër saj në atë vend.

Kategoritë
Sport