Akuza të pabesueshme po dalin nga Spanja pretendojnë se Gauchos e Lionel Messit i lanë rivalët e tyre të triumfojnë

Akuza të pabesueshme po dalin nga Spanja pas fitores tronditëse 2-1 të Arabisë Saudite ndaj Argjentinës dje, pasi Aces atje pretendojnë se Gauchos e Lionel Messit i lanë rivalët e tyre të triumfojnë.

Dyshimet e spanjollëve u zgjuan nga golat e sauditëve në vetëm pesë minutat e pjesës së dytë, më pas u ndërpre seri i pathyeshmërisë, por edhe nga fakti se argjentinasit humbën nga skuadra e dytë më e lirë në të gjithë Botërorin.

“Fitorja tronditëse na bën të pyesim jo vetëm se si Argjentina humbi nga ekipi i dytë më i lirë në Kupën e Botës (pas Katarit), por se si sauditët i dhanë fund serisë së Messit të pamposhtur prej 36 ndeshjesh (një seri trevjeçare e gjysmë). ), një ekip që duhet të kishte fituar Kupën e Botës. Dhe mbi të gjitha, Messi duket se është një promotor i Arabisë Saudite”, thuhet në artikullin tronditës të Asa-s, i cili gjithashtu pretendon se Messi së fundmi ka nënshkruar një marrëveshje shumë milionëshe me. qeveria e Arabisë Saudite.

Bie në sy edhe oferta e fundit e Arabisë Saudite për të pritur Kupën e Botës.

“Ndoshta futbollisti më i mirë dhe më i famshëm në planet nënshkroi një kontratë për të promovuar Arabinë Saudite në maj. Kontrata flet në mënyrë specifike për investimet shtetërore në turizëm, por nuk mund të mos vërehet se Arabia Saudite dëshiron Kupën e Botës në 2030.” teksti lexohet.

Gjithashtu thuhet se Messi ka marrë para për të ruajtur imazhin e Arabisë Saudite pas vrasjes së Jamal Khashoggi.

“Kontrata e marketingut në të cilën ai merr një shumë të pabesueshme parash për të promovuar vendin shihet si larje e imazhit të vendit, për të mbuluar shkeljet e të drejtave të njeriut, duke përfshirë vrasjen e gazetarit Khashoggi, shkelje të të drejtave të grave, të drejtave LGBT dhe të drejtave. nga të gjithë ata që janë kundër njeriut të parë të shtetit, Mohammed bin Salman”, shtuan spanjollët.

Në fund të tekstit të Aces thuhet gjithashtu se sipas kontratës së nënshkruar me Arabinë Saudite, Messi mund të jetë promotori i Kupës së Botës në këtë vend dhe jo në Argjentinën e tij, e cila është gjithashtu kandidate për nikoqir.

Kategoritë
Sport