Al Kaeda publikoi një video në të cilën dëgjohet lideri i tyre që supozohet të jetë i vdekur

Al-Kaeda ka publikuar një video 35-minutëshe që pretendon se përmban zërin e Ayman al-Zawahirit, liderit të tyre, i cili u vra nga amerikanët në aksion në gusht të këtij viti.

Ai ishte fshehur për vite me radhë, dhe ekspozimi dhe vrasja e tij ishte rezultat i punës së kujdesshme, të durueshme dhe këmbëngulëse nga komuniteti i inteligjencës dhe antiterrorizmit në Amerikë. Vrasja e tij ishte goditja më e madhe për këtë grup militant që kur themeluesi i tij Osama bin Laden u vra në vitin 2011, shkruan Reuters.

Al Zawahiri, sipas autoriteteve amerikane, u vra në shtëpinë e tij ndërsa familja e tij ishte e sigurt, por talebanët pretendojnë se nuk e gjetën kurrë trupin.

Al Kaeda nuk ka emëruar kurrë një pasardhës dhe ekspertët shohin në vend të tij Saif al Adel, një ish-anëtar egjiptian i këtyre forcave speciale, i cili ishte një anëtar i rangut të lartë të organizatës.

Kategoritë
BotaLajme