Ana Brnabiq: Brukseli dhe Uashingtoni i dëgjojnë serbët nga Kosova vetëm në barrikada

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, tha se Brukseli dhe Uashingtoni i dëgjojnë serbët nga Kosova vetëm kur janë në barrikada, por edhe atëherë jo shumë mirë, dhe shtoi se serbët e Kosovës po kërkojnë vetëm të drejtat elementare të njeriut.

“Jam thellësisht e zhgënjyer me kuptimin e tyre për të drejtat themelore të njeriut dhe vlerat demokratike dhe reagimin e tyre ndaj provokimeve të shumta nga Albin Kurti”, tha Brnabiq për Radio Televizionin e Serbisë (RTS), duke shtuar se institucionet evropiane heshtin dhe e shikojnë gjithë këtë.

“Situata është sjellë në prag të konfliktit, konfliktit të armatosur, mendoj se këto janë vlerësimet e të gjitha shërbimeve në Kosovë dhe të gjithë atyre që po shikojnë se çfarë po ndodh atje”, tha Brnabiq.

Presion mbi Prishtinën

Serbia pret që Brukseli dhe Uashingtoni të ushtrojnë presion mbi Prishtinën për të respektuar marrëveshjen e Brukselit dhe për të filluar themelimin e Bashkësisë së Komunave Serbe, tha Brnabiq, duke shtuar se as bashkësia ndërkombëtare nuk e respekton atë dhe as marrëveshjet e tjera.

Është dita e dhjetë e barrikadave në veri të Kosovës dhe nata kaloi e qetë pasi grupet ultra të djathta nga pala serbe protestuan të dielën në vendkalimin Jarinje dhe KFOR-i nga ana e Kosovës vendosi tela me gjemba.

Të dielën, para kordonit policor, ultra të djathtët transmetojnë këngë nacionaliste për Kosovën dhe Serbinë, duke brohoritur parulla, duke përfshirë “Kosova është zemra e Serbisë”.

Në një moment ata kanë thyer kordonin policor dhe kanë arritur t’i afrohen pikës kufitare, ku janë pritur nga një tjetër kordon policor.

Protestat e organizuara

Protestat u organizuan në një kohë të tensioneve të rritura midis Serbisë dhe Kosovës, të cilat u përshkallëzuan më 10 dhjetor kur serbët në veri ngritën barrikada me kamionë dhe makineri të rënda dhe dy kalime u mbyllën.

Ndërkohë, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara po përpiqen të frenojnë retorikën dhe qëndrimet e të dyja palëve përmes diplomacisë së intensifikuar dhe të sjellin negociatorët nga Beogradi dhe Prishtina në tryezë në kërkim të një zgjidhjeje të përhershme dhe një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme.

Autoritetet e Prishtinës e shohin njohjen e pavarësisë dhe dritën jeshile për anëtarësim në OKB dhe organizata ndërkombëtare si një zgjidhje të përhershme, dhe Beogradi pret një “zgjidhje kompromisi” që do të ruante zyrtarisht dhe ligjërisht integritetin territorial dhe në thelb pushtetin në veri të Kosovës. , të cilën Prishtina nuk e pranon.

Serbët në barrikada theksojnë se nuk po heqin dorë nga kërkesa për lirimin e Milan Axhiqit, Dejan Pantiqit dhe Sllagjan Trajkoviqit, si dhe tërheqjes së forcave speciale të Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nesër në orën 10:00 do të takohet me komandantin e forcave të përbashkëta të NATO-s në Kosovë, Stuart Munsch.

Kategoritë
LajmeRajoni