Anëtari francez i PE-së, Lebreton: Turqia është më e fortë se Franca

Gilles Lebreton, deputet francez i Parlamentit Evropian, përdori shprehjet “Turqia është më e fortë se Franca” për marrëveshjen e “korridorit të grurit” të nënshkruar në Stamboll.

Vazhdon të vlerësohet roli aktiv i Turqisë në zgjidhjen e krizës së grurit që ka prekur të gjithë botën.

Së fundi, deputeti francez i Parlamentit Evropian, Gilles Lebreton, bëri deklarata të jashtëzakonshme për Turqinë dhe vendin e tij, Francën.

Ndërsa Lebreton reagoi ndaj presidentit francez Emmanuel Macron në lidhje me marrëveshjen e nënshkruar dje në Stamboll midis Turqisë, Rusisë, Ukrainës dhe Kombeve të Bashkuara (OKB) me iniciativat e Turqisë për transportimin e grurit ukrainas në tregun botëror nëpërmjet Detit të Zi, ai vlerësoi Presidentin Rexhep Tajip. Erdoğan.

“Turqia është më e fortë se Franca”

Lebreton, i cili bëri një deklaratë të jashtëzakonshme në llogarinë e tij në rrjetet sociale pas marrëveshjes, e cila u organizua nga Turqia, tha: “Marrëveshja për eksportin e grurit ukrainas do të bëjë të mundur parandalimin e urisë në Afrikë. Fatkeqësisht, ishte Erdogan, jo Macron, ai që negocioi me Kombet e Bashkuara. Turqia është më e fortë se Franca”, tha ai.

 

 

Kategoritë
BotaLajme