Anijet luftarake të Greqisë dhe Francës të gatshëm në detin Egje, Erdogan mbledh Këshillin e Sigurisë

Mediat greke, në pritje të lajmeve nga Ankaraja sot, me titullin “Ishujt grekë janë në rendin e ditës”. Në lajmet thuhet se marina greke, e cila do të nisë një shfaqje fuqie me Francën në detin Egje, ka vënë në gatishmëri të gjitha luftanijet.

Ndërsa transportonte anije luftarake amerikane në ishujt e Samos dhe Lesbos, të cilët janë nën hundën e Turqisë, Greqia, e cila u kap nga dronët turq, e ktheu vëmendjen nga Ankaraja. Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i cili do të mblidhet sot në Ankara nën kryesimin e presidentit Recep Tayyip Erdoğan, është ndër lajmet kryesore në mediat greke.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare Turke mblidhet për ‘provokimet greke’, titulloi gazeta Ta Nea, “Alarm në Athinë” dhe tha: “Erdogan nuk e fsheh zemërimin e tij ndaj SHBA-ve dhe Evropës që mbështesin Greqinë”.

CNN Greece zgjodhi titullin “Këshilli i Sigurisë Kombëtare që do të mblidhet të mërkurën në Turqi e vendos Greqinë në pikën kryesore”. Duke thënë se tema kryesore e takimit do të jetë tensioni në detin Egje, CNN Greece argumentoi se Ankaraja duket e vendosur për të përshkallëzuar tensionin.

Titulli i Skai TV ishte ‘Erdogan nën presion: Greqia është pika qendrore e takimit kritik të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Turqisë’.Gazeta Eleftheros Typos, e njohur për mbështetjen e saj ndaj administratës së Athinës, doli para lexuesve të saj me titullin “Erdogani merr armën-Greqia është në qendër të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Turqisë”.

Kategoritë
BotaLajme