Anijet ruse kaluan nëpër ujërat e Britanisë së Madhe, shumë e interpretuan atë si një kërcënim

Një grup luftanijesh ruse kaluan Britaninë e Madhe në rrugën e tyre për në Rusi. Shumë janë të shqetësuar se në fakt ishte një kërcënim.

Anijet luftarake ruse, të shoqëruara nga kryqëzori Mariscal Ustinov, kaluan Britaninë e Madhe në fillim të këtij muaji.

Një grup luftanijesh ruse, të cilat dyshohet se po ktheheshin në Rusi, kaluan nëpër ujërat britanike në një kohë të tensioneve të rritura britaniko-ruse. Kërcënimet britanike ndaj Rusisë, për shkak të pushtimit të Ukrainës, janë shtuar. Rruga e anijeve konsiderohet provokuese dhe, disa besojnë, një mesazh për NATO-n.

Britania është zotuar të dërgojë 14 prej tankeve të saj kryesore të betejës Challenger 2, 30 obusi vetëlëvizës AS90 dhe stërvitje ushtarake në Ukrainë. Britania gjithashtu ka rritur sanksionet kundër Rusisë.

Rusia vendosi sanksione ndaj Sekretarit të Jashtëm britanik James Cleverly muajin e kaluar. Në përgjigje të sanksioneve, Cleverly shkroi “Nëse ky është çmimi për mbështetjen e lirisë së Ukrainës, atëherë jam i lumtur që jam sanksionuar”.

Shkatërruesit amerikanë ndoqën anijet luftarake ruse për disa orë. Disa ekspertë ushtarakë kanë teorizuar se anija po tërheq burimet nga Deti Mesdhe për t’i devijuar ato për pushtimin e tyre në Ukrainë, raporton Jerusalem Post.

Kategoritë
BotaLajme