Arbitri goditi me bërryl lojtarin e Liverpool-it, reagimet janë bujë pas lëvizjes që tronditi publikun

Ndihmës arbitri i ndeshjes mes Liverpoolit dhe Arsenalit, Constantine Hatzidakis, pas përfundimit të pjesës së parë, e goditi me bërryl në fytyrë mbrojtësin e Liverpoolit, Andrew Robertson dhe ajo situatë shkaktoi reagime të shumta në publikun anglez.

Robertson u ankua te arbitri Paul Tierney për disa gjëra në pjesën e parë dhe mori një karton të verdhë për këtë, dhe kur situata u qetësua pak dhe kur u duk se nuk do të kishte më tension, ndihmës arbitri goditi me bërryl mbrojtësin e majtë të Liverpoolit. fytyra.

Edhe pse nuk mund të shihet qartë në video nëse Robertson ka pasur kontakt më parë me arbitrin dhe nëse një lëvizje e tillë nga ana e tij është provokuar, pra nuk mund të zbulohet nëse ai i ka thënë diçka dhe e ka ofenduar atë, është e sigurtë se një lëvizje e tillë e arbitrit është e papranueshme për shkak të asaj që ka njoftuar menjëherë FA angleze, përkatësisht komisioni i tyre i arbitrave.

“Ne jemi të vetëdijshëm për incidentin që përfshin ndihmës gjyqtarin Constantine Hatzidakis dhe mbrojtësin e Liverpool, Andrew Robertson në pjesën e parë mes Liverpool dhe Arsenal në Anfield. Ne do ta shqyrtojmë çështjen plotësisht pasi të përfundojë ndeshja,” thuhet në një deklaratë.

Megjithatë, jo të gjithë janë të mendimit se arbitri është fajtor dhe një koment veçanërisht interesant është bërë nga legjendar Roy Keane.
“Ai duhet të shqetësohet më shumë për mënyrën se si luan në mbrojtje. A e dini se çfarë është ai? Ai Robertson, e kam parë shumë herë, ai është një fëmijë i madh. Ky është djali,” tha Keane.

Chris Sutton, ish-sulmuesi i Blackburn, tani punon si analist ekspert për BBC dhe pranon se nuk ka parë kurrë diçka të tillë në karrierën e tij.
“Unë me të vërtetë nuk e di se çfarë po mendonte arbitri. Me sa shoh unë, ai duhet të ndëshkohet rëndë. Nuk mund të mendoj për një incident tjetër si ky, nuk kam parë kurrë diçka të tillë,” tha Sutton.

Kujtojmë se ndeshja mes Liverpoolit dhe Arsenalit përfundoi me rezultat 2:2, edhe pse mysafirët nga Londra kishin epërsi 2:0.

Kategoritë
Sport