Arda Guler: Fenomeni turk 17 vjeçar i futbollit që e gjithë Europa dëshiron të nënshkruajë

Arsenali, Liverpool dhe Bayern Munich janë vetëm disa nga ata që janë lidhur me një 17-vjeçar që ka bërë krahasime të Mesut Ozil në Fenerbahce.

Në atë që është një nga atmosferat më intensive të futbollit botëror, duhet shumë për të dalë në tribunë në një ndeshje Fenerbahce-Galatasaray.

E megjithatë, kur rivalët e Stambollit u takuan më 10 prill, një pankartë u dallua mes gjithë të tjerëve brenda stadiumit Sukru Saracoglu.

“Arda Guler: Messi turk”, lexohej, e mbajtur lart nga Max, një 20-vjeçar që kishte udhëtuar nga Londra për të qenë në një nga ndeshjet më pasionante kudo në futbollin botëror.

“Unë shkova në Barcelonë për të parë Messin më parë dhe ishte vërtet e mrekullueshme ta shihja atë”, shpjegoi Max për GOAL. “Kështu që mendova se Arda Guler, i cili është lojtari im i preferuar i Fenerbahçes në ndeshjen më të madhe të sezonit, do ta meritonte këtë pseudonim!

Pankarta ngjalli kaq shumë interes jo vetëm për shkak të krahasimit të një adoleshenteje turke me shtatë herë fituesin e Topit të Artë dhe ndoshta me futbollistin më të mirë të të gjitha kohërave, por sepse Arda është bërë prona më e nxehtë në futbollin turk në javët e fundit.

Shoku i tij i skuadrës në Fenerbahce, Mesut Ozil – me të cilin Arda është krahasuar gjithashtu – e përshkroi 17-vjeçarin si një potencial për t’u bërë “një yll botëror” dhe duket se disa nga klubet më të mëdha të Evropës janë dakord.

Arsenali dhe Liverpool thuhet se dërguan skautët për të parë lojtarin në aksion kundër Galatasaray-t, ndërsa Barcelona, Bayern Munich dhe Borussia Dortmund tashmë janë shpallur si destinacione të ardhshme për një lojtar që konsiderohet si më i miri për t’u shfaqur në futbollin turk për disa kohë.

Kjo është e gjitha një kërcim nga vogëlushi, babai i të cilit vendoste balona përpara tij në shtëpinë e tij në Ankara, në përpjekje për ta detyruar Ardën t’i gjuante me këmbën e majtë.

“Ne nuk kishim asnjë të majtë në familjen tonë”, shpjegon Umit Guler për GOAL. “I vendosa tullumbace dhe topa futbolli përpara këmbës së tij të majtë, në mënyrë që ai ta përdorte më shumë”.

Ardës i është dhënë sigurisht gjithë ndihma që i nevojitej për t’u bërë futbollist nga familja e tij dhe talentet e tij u vunë re qysh në vitin e dytë të shkollës fillore, kur mësuesi i tij i edukimit fizik i sugjeroi t’i bashkohej akademisë së Genclerbirligit.

Shikoni mrekullitë më të mira të futbollit me NXGN:

Franco Carboni (Inter)
Maurits Kjaergaard (Red Bull Salzburg)
Zidan Sertdemir (Bayer Leverkusen)
“Mjediset e stërvitjes së Genclerbirligit ishin shumë larg shtëpisë sonë,” kujton Umit. “Ne e çuam Ardën atje me këmbënguljen e mësuesit të tij dhe ai arriti të tregojë talentin e tij në seancën e parë stërvitore. E futën menjëherë në ekipin e tyre!”

Ai ekip në fakt përbëhej nga djem që ishin një vit më të mëdhenj se Arda, por ai shpejt u bë kapiten pasi talentet e tij supreme e lejuan atë të dallohej nga të tjerët.

Aftësitë e tij u vunë re nga Fenerbahçe në 2019 në një turne U-14 të organizuar në Riva, rreth 50 kilometra (31 milje) jashtë Stambollit, dhe së shpejti iu bë oferta që ai të bënte lëvizjen 440 km (273 milje) në Kanarinat e Verdha. .

“Në dhjetor 2018, shkova në Ankara për të parë ndeshjen Osmanlispor-Genclerbirligi U14”, shpjegoi për Haber Global Serhat Pekmezci, ish-koordinator i të rinjve në Fenerbache. “Isha duke kërkuar një lojtar tjetër, por Arda më tërhoqi vëmendjen, pasi aftësitë dhe karakteri i tij më bënë përshtypje.

“Edhe pse pësoi një dëmtim të rëndë në kyçin e këmbës në 15 minutat e fundit, ai nuk e la lojën. Ata e humbën ndeshjen dhe ai derdhi lot në fund të ndeshjes.

“Ai kishte një potencial shumë të veçantë. Ne i thamë drejtorit tonë sportiv në atë kohë, Damien Comolli, për Ardën me një raport të veçantë. Ai ishte një talent që nuk duhej humbur kështu që ne duhet të nënshkruajmë me të.

“Afro 10 ditë më vonë, pasi nuk mora asnjë përgjigje nga bordi, përgatita një video të Ardës dhe ia përcolla kryetarit tonë, Ali Koc, ai kontaktoi me mua pasi e pa.

“Deklarata ime e parë për të ishte, ‘në moshën 15 ose 16 vjeç, ai mund të luajë në ekipin e parë’, dhe jo vetëm përmenda se ai ishte një talent i klasit evropian, por fola edhe për cilësinë e tij jashtë fushës. .”

Një tifoz i Fenerit në fëmijëri, i cili idhullonte Alex de Souza-n duke u rritur, Arda e shfrytëzoi këtë mundësi dhe megjithëse në fillim luftoi me mallin për shtëpinë, familja e tij e ndoqi në Stamboll rreth gjashtë muaj më vonë për ta ndihmuar të vendosej siç duhet.

Mbyllja e futbollit e detyruar nga Covid në gjysmën e parë të 2020 vonoi fillimin e jetës së Ardës në klubin e tij të ri, por sapo ai ishte në gjendje të shfaqte aftësitë e tij, ai shpejt u promovua nga skuadra U17 në U19.

Ai shijoi një sezon të shkëlqyer pavarësisht se luajti kundër kundërshtarëve që ishin deri në katër vjet më të mëdhenj se ai, duke shënuar 10 gola dhe duke dhënë shtatë asistime në vetëm 22 paraqitje.

Çuditërisht, kjo formë ra në sy të trajnerit të ekipit të parë Vitor Pereira, i cili e ftoi të riun të stërvitej me ekipin e parë pasi Arda nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në janar 2021.

Megjithatë, vetëm në gusht ai do të bënte përkuljen e tij për të rriturit, duke dalë nga stoli për 24 minutat e fundit kundër HJK Helsinki në kualifikimet e Europa League. Tre ditë më vonë, ai shënoi debutimin e tij në ligë kundër Antalyaspor me një asist.

“Nëse doni të përmirësoni lojtarët e rinj, duhet t’u jepni atyre kohë për të luajtur dhe besim,” tha Pereira pas debutimit të Ardës. “Nëse i siguroni këto dhe lojtarët kanë cilësi, ata mund të shkëlqejnë.

“Kam punuar në akademinë e Portos për pesë vite dhe mund të them se nuk kam parë shumë lojtarë që kishin cilësinë dhe karakterin e Ardës”.
Ndërsa krahasimet e Messit dhe Ozilit bëjnë tituj të mirë, ndoshta lojtari që Arda i ngjan më shumë është ish-mesfushori i Real Madridit, Guti, i cili e kaloi vitin e fundit të karrierës së tij në Turqi te Besiktas.

Ai është i bekuar me një pjekuri në posedim që përgënjeshtron një lojtar që mbushi vetëm 17 vjeç në shkurt, me këmbën e tij të majtë të kulturuar dhe vizionin që sigurojnë se ai është në gjendje të prodhojë pasime që të tjerët vetëm mund të ëndërrojnë t’i bëjnë.

Një driblues i shkëlqyer, siç theksohet nga vrapimi dhe asistimi i mrekullueshëm që ai dha kundër Slavia Pragës në shkurt, dhe një finalizues i sigurt, është e qartë nga prekja e parë dhe vendimmarrja e Ardës se ai është në gjendje të përpunojë atë që do të bëjë me topin. shumë përpara se të arrijë tek ai.

Jashtë fushës, ai është në gjendje të ndahet dhe të largohet nga zhurma që e rrethon, duke siguruar që të qëndrojë i qetë dhe të jetë në gjendje të relaksohet. Pasi dha një tjetër asistim në ndeshjen e kthimit kundër Slavia, për shembull, ai e kaloi mbrëmjen duke luajtur FIFA me një nga ish-shokët e tij të skuadrës nga U19.

Me kalimin e sezonit, ai ka fituar gjithnjë e më shumë mundësi për të impresionuar brenda skuadrës së parë të Fenerbahçes dhe u bë golashënuesi më i ri në historinë e klubit kur ai u fut me breshëri nga afërsia kundër Alanyaspor në mars.

Ai e mbështeti këtë duke u përkulur në një përpjekje prej 20 metrash kundër Kayserispor dy ndeshje më vonë, me adoleshentin që ka shënuar mesatarisht një gol ose asist çdo 45 minuta që ka qenë në fushë gjatë sezonit të tij të parë në futbollin e lartë.
Beteja për Fenerbahce tani është për të mbajtur pronën e tyre të çmuar, i cili ka një klauzolë lirimi prej 30 milionë euro (25 milionë £/32.5 milionë dollarë) brenda kontratës së tij.

“Unë nuk mendoj se Arda do të qëndrojë shumë gjatë në Turqi,” tha Erol Tokgozler, ish-trajneri i Guler në Genclerbirligi për CNN Turk. “Unë e di se ka oferta nga Arsenali dhe Bayern Munich.

“Me çdo ndeshje që kalon, numri i këtyre skuadrave do të rritet. Ofertat prej 20-30 milion € për Ardën do të bëhen të zakonshme.”

Po ashtu, sipas të gjitha gjasave, do të adhurohet nga tribuna, qoftë nëpërmjet banderolave, këngëve apo krahasimeve me të mëdhenjtë e lojës.

Tani për tani, ju nuk do të vini bast kundër Arda që t’i bashkohej një ditë.

Kategoritë
Sport