Arina Sabalenka triumfoi në Australian Open dhe fitoi turneun Grand Slam për herë të parë në karrierën e saj

Tenistja bjelloruse Arina Sabalenka triumfoi në Australian Open dhe fitoi turneun Grand Slam për herë të parë në karrierën e saj.

Në finalen e turneut të parë Grand Slam të sezonit, Sabalenka, tenistja e 5-të në botë, mposhti Elena Ribakinën, e renditur 20 pozita më poshtë dhe atë pas një përmbysjeje me rezultat 2:1 në sete.

Në setin e parë, tenistja kazake bëri dy breake ndaj një kundërshtare dhe kaloi në epërsi në sete me 1:0.

Në setin e dytë u panë deri në dhjetë break point, por vetëm një u përdor dhe atë e bëri Sabalenka në ndeshjen e katërt dhe barazoi në sete 1:1 me rezultat 6:3.

Në setin vendimtar, Sabalenka bëri një break në ndeshjen e shtatë, që në fund i mjaftoi për ta çuar ndeshjen në fund me shërbime të sigurta dhe për të fituar me rezultate gjithsej 4:6, 6:3, 6:4. dy orë e gjysmë lojë.

Në këtë mënyrë, njëzet e katër vjeçarja Sabalenka arriti titullin më të madh në karrierën e saj deri tani në finalen e saj të parë të Grand Slam.

Kategoritë
Sport