Arkeologu kanadez ia kushton jetën gërmimeve në Turqinë jugore

Profesori Timothy Harrison ia kushtoi jetën gjurmimit të historisë së njerëzimit në zonën arkeologjike Tell Tayinat në Reyhanlı që nga viti 2004.

Një arkeolog kanadez nga Universiteti i Torontos ka zbuluar artefakte të shumta për 17 vjet në provincën jugore të Turqisë Hatay.

Profesori Timothy Harrison ia kushtoi jetën gjurmimit të historisë së njerëzimit në zonën arkeologjike Tell Tayinat në Reyhanlı që nga viti 2004.

Ai viziton Turqinë për çdo gërmim sezonal dhe kryen punë të përpiktë me ekipin e tij për të zbuluar gjetje që mund të hedhin dritë mbi historinë.

Harrison kohët e fundit gërmoi dy statuja 1,5 metra të gjata që i përkisnin mbretit Suppiluliuma dhe gruas së tij nga periudha e vonshme e Perandorisë së Hititëve në shekullin e nëntë para erës sonë.

Harrison tha për Anadolu Agency (AA) se ai ka marrë pjesë në gërmime në gjithë botën gjatë karrierës së tij 35-vjeçare dhe tha se ndihet krenar për kryesimin e gërmimeve në Tell Tayinat.

Duke vënë në dukje se ekipi i tij ka zbuluar artefakte të shumta duke filluar nga pllakat kuneiforme deri te statujat, ai tha se arkeologë dhe studentë nga Turqia, SHBA-ja, Britania, Gjermania, Belgjika, Franca dhe Lindja e Mesme gjithashtu marrin pjesë në gërmime.

“Si rezultat i punëve tona të përpikta, ne kemi zbuluar tempuj, statuja, pallate, midis artefakteve të tjera të panumërta”, tha ai.

“Nëse llogariten edhe qeramikat, gjetjet botanike dhe mbetjet organike, numri i gjetjeve arrin në mijëra”, shtoi Harrison.

Harrison tha se ai dëshiron të marrë pjesë në gërmimet në Tayinat për sa kohë që ai jeton.

“Vetëm pak nga misteret dhe artefaktet këtu janë zbuluar. Gërmimet do të vazhdojnë për shumë vite”, theksoi Harrison.

Ai gjithashtu tha se pallati i mbretit Suppiluliuma besohet të ketë qenë nën një fabrikë në zonë dhe ekipi dëshiron ta zbulojë pallatin gjatë gërmimeve të ardhshme.

Kategoritë
BotaLajme