Armë dhe shuma të mëdha parash, Grenell shpërndanë pamjet nga depoja e talebanëve të cilët konfiskuan nga ushtarët e SHBA-së

Duke lënë Afganistanin, SHBA la pas një sasi të madhe armësh dhe shuma të mëdha parash. Imazhet e parave dhe armëve të konfiskuara nga talebanët u ndanë nga diplomati amerikan.

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr me nxitim nga Afganistani pas 20 vjetësh shkaktoi një rrëmujë rreth Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai në kryeqytetin, Kabul.

Gjatë ditëve të pritjes shpresëdhënëse të afganëve të dëshpëruar që donin të largoheshin nga vendi, shpërthimet që ndodhën në zonën e aeroportit, shkaktuan vdekjen dhe plagosjen e dhjetëra njerëzve.Prania e ushtarëve amerikanë në mesin e atyre që humbën jetën çuan në rritjen e kritikave ndaj Presidentit Joe Biden për shkak të tërheqjes së shpejtë nga Afganistani, ndërsa numri i madh i armëve dhe shumave të mëdha të parave të lëna pas nga ushtarët amerikanë u pasqyruan në mediat sociale.

Skena u shfaq kur Përfaqësuesi Special i SHBA -së për Negociatat e Paqes në Serbi dhe Kosovë, diplomati Richard Grenell, i cili ndau imazhet, etiketoi Inteligjencën Kombëtare të SHBA -së, CIA -n, Agjencinë e Sigurisë Kombëtare (NSA), që tërhoqi vëmendjen.

U pa se një numër i madh i armëve amerikane dhe sasi të mëdha dollarësh amerikanë ranë në duart e talebanëve.

https://vcdn2.ensonhaber.com/flv/flvideo/v/2021/08/28/amerikali-diplomat-talibanin-eline-gecen-para-ve-silahlari-paylasti_688850.mp4

Kategoritë
BotaLajme