Arrestohen 15 persona në Stamboll: Planifikuan sulme terroriste në konsullatën suedeze për djegien e Kuranit

Gjatë një operacioni në Stamboll, forcat turke të sigurisë arrestuan 15 persona të cilët dyshoheshin se merrnin udhëzime për përgatitjen e sulmeve terroriste në konsullatat e Suedisë dhe Holandës në atë qytet dhe në ndërtesat fetare, raporton agjencia DHA.

Gjatë operacionit të Organizatës Kombëtare të Inteligjencës dhe policisë kundër anëtarëve të grupit terrorist “Shteti Islamik”, janë arrestuar 15 persona, të dyshuar se kanë marrë udhëzime nga lideri i “Vilayat Khorasan”, i cili është pjesë e “Shtetit Islamik”. për të përgatitur sulme terroriste në konsullatat e Suedisë dhe Holandës, si dhe ndërtesat fetare të krishtera dhe hebreje në Stamboll, tha agjencia.

Rreziku i sulmeve terroriste, megjithatë, nuk është konfirmuar, raporton kanali televiziv TRT.

Është konstatuar se të arrestuarit kanë lidhje me “ISIS” dhe zonat e konfliktit, por nuk ka konfirmime për kërcënime specifike ndaj konsullatës së përgjithshme dhe objekteve fetare të krishtera dhe hebraike, raporton kanali televiziv.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, më herët, duke komentuar situatën në lidhje me mbylljen e konsullatave të disa vendeve perëndimore në Stamboll, tha se është e vështirë t’i quash këto vende aleate dhe miq.

Konsullatat e përgjithshme të Suedisë, Holandës, Britanisë së Madhe, Francës, Zvicrës dhe Gjermanisë në Stamboll kanë njoftuar se kanë ndërprerë pritjen e vizitorëve për shkak të rrezikut të sulmeve terroriste në qendër të qytetit, pas djegies së Kuranit para ambasadës. të Republikës së Turqisë në Stokholm.

Një burim diplomatik tha se ambasadorët e këtyre vendeve janë ftuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Turqisë për një takim dhe u është thënë se një sjellje e tillë ishte e paarsyeshme.

Kategoritë
BotaLajme