Arrestohen tifozët serbë pas ndeshjes së Gjokoviqit në Australian Open

Katër tifozë serbë u arrestuan pas ndeshjes së Australian Open mes Novak Gjokoviç dhe Andrei Rublev për ekspozimin e një flamuri rus me imazhin e presidentit rus Vladimir Putin.

Një grup fansash që mbështesin Gjokoviçin u mblodhën në shkallët përpara Arenës Rod Laver, ku jehonë këngët drejtuar Rusisë dhe Serbisë, së bashku me një flamur që mbante Vladimir Putin, Presidentin e Rusisë, dhe flamuj me shkronjën Z, marka e Ushtria ruse ishin gjithashtu të dukshme.

Dihet se, për shkak të sanksioneve, simbolet ruse janë të ndaluara në fusha tenisi. Prandaj, edhe tenistët nga Rusia performojnë si atletë neutralë. Flamujt rusë janë gjithashtu të ndaluar në Melburn dhe për këtë arsye policia australiane mori masa.

“Kur u larguan nga stadiumi, katër persona nga tribuna shfaqën flamuj dhe simbole të papërshtatshme, si dhe kërcënuan sigurinë. Pas kësaj ata u arrestuan nga Policia e Shtetit Victoria”, thuhet në njoftimin e Shoqatës Australiane të Tenisit.
Për të kujtuar, Novak Gjokoviç kaloi në gjysmëfinale të Australian Open me një tjetër fitore mbresëlënëse, këtë herë ndaj Andrej Rubljev me rezultat 3:0, në sete 6:1, 6:2 dhe 6:4.

Në gjysmëfinale, Gjokoviç do të luajë kundër amerikanit Tommy Paul (35 ATP), i cili ishte më i mirë se Ben Shelton në katër sete mëngjesin e sotëm. Interesante, është debutimi i Paulit në gjysmëfinalen e një turneu Grand Slam.

Kategoritë
Sport