Arrestohet profesori izraelit në Qipro për shitjen e armëve Kinës dhe Libisë

Profesori izraelit Gal Luft u arrestua të enjten në Aeroportin Ndërkombëtar të Larnakës, në Qipron jugore, pasi Interpoli lëshoi ​​një urdhër kundër tij me dyshimin për kontrabandë armësh në Libi dhe Kinë.

Sipas raporteve izraelite dhe qipriote, ai u arrestua në aeroport teksa po hipte në një aeroplan për në Izrael. Luft është akuzuar për komplot për të kryer krime të rënda, si dhe për dëshmi të rreme dhe krime të tjera të paspecifikuara që ai dyshohet se ka kryer që nga viti 2015.

Profesori izraelit konfirmoi arrestimin e tij në një postim në Twitter të dielën në mëngjes, duke thënë se arrestimi i tij nga policia qipriote ishte pjesë e një “kërkese ekstradimi të motivuar politikisht” nga Shtetet e Bashkuara.

Luft më pas mohoi akuzat e ngritura kundër tij, duke pretenduar se ai “kurrë nuk ishte një tregtar armësh” dhe më tej duke pretenduar se Departamenti i Drejtësisë i SHBA “po përpiqej ta varroste atë për të mbrojtur (presidentin e SHBA Joe) Biden” dhe familjen e tij.

Avokati i Luft, Mordechai Tzivin, i bëri jehonë pretendimeve të Luft në një intervistë me Ynet të dielën në mëngjes. Sipas Tzivin, profesori ishte në shënjestër të Uashingtonit për shkak të informacionit që iu dorëzua organeve të rendit në vitin 2019 si pjesë e hetimit penal të Hunter Biden.

Akuzimi i Luftit për trafik armësh në Kinë dhe Libi “do të ishte një mënyrë e mirë për t’i mbyllur gojën”, sugjeroi avokati me cinizëm, “sepse ai di shumë informacione për Hunterin. Senati vetëm kohët e fundit filloi të hetojë çështjen e Hunterit dhe dëshminë e Galit, nëse lejohet.” për të dëshmuar, ai do të varros Hunter Biden.

Edhe më shumë, dëshmia e tij do të tërheqë vëmendjen te vetë presidenti, pohoi Tzivin.

Avokati sugjeroi gjithashtu se Partia Demokratike do të donte që Luft “të zhdukej… Nëse kjo do të ndodhte në Rusi, do të kishin krijuar një “aksident diplomatik”, por për fat, ai është në një vend të sigurt ku askush nuk mund ta lëndojë.

Luft, një autor dhe ekspert për sigurinë energjetike dhe diplomacinë, shërben si bashkëdrejtor i Institutit për Analizën e Sigurisë Globale (IAGS) me qendër në Uashington, një institut kërkimi i fokusuar në energjinë, sigurinë dhe tendencat ekonomike, sipas faqes së tij të internetit.

Luft ka kritikuar publikisht politikën e jashtme të SHBA në të kaluarën, si dhe administratën e Bidenit në tërësi. Në samitin e Pekinit të vitit 2021, të titulluar “Forumi Ndërkombëtar për Demokracinë: Vlerat e Përbashkëta Njerëzore”, Luft akuzoi administratën e Biden për një “angazhim ndaj demokracisë që shkon vetëm aq sa lejojnë interesat e saj”.

Muajin e kaluar, IAGS publikoi një analizë të ashpër duke akuzuar SHBA-në për “kryerjen e politikave të paligjshme ekonomike” në lidhje me masat e saj “jashtëzakonisht të shpejta” ekonomike kundër disa kombeve në mbarë botën, veçanërisht Rusisë, e cila është goditur nga një sërë sanksionesh ekonomike nga Uashingtoni dhe aleatët e tij perëndimorë në Evropë.

Kategoritë
BotaLajme