Askush nuk e di ku është, “zhduket” anija e parë me grurë që u nis nga Ukraina pas fillimit të luftës

Anija e parë me drithëra që u largua nga Ukraina sipas një marrëveshje lufte është rishitur disa herë dhe tani nuk ka asnjë informacion për vendndodhjen dhe destinacionin e ngarkesave, tha ambasada ukrainase në Bejrut.

Anija Razoni me flamur të Sierra Leone, e cila u largua nga Odesa më 1 gusht dhe u zhvendos përmes Detit të Zi duke transportuar misër ukrainas, më vonë kaloi inspektimin në Turqi.

Fillimisht ajo ishte nisur për në Liban me 26,000 tonë metrikë misër, por blerësi refuzoi të pranonte ngarkesën pasi ajo u dorëzua shumë më vonë se sa ishte rënë dakord.

“Ne nuk kemi asnjë informacion në lidhje me pozicionin e anijes dhe destinacionin të ngarkesave”, tha ambasada ukrainase në një deklaratë. “Ne kemi gjithashtu informacione se ngarkesa është rishitur disa herë pas kësaj.”

Kategoritë
BotaLajme