Ata vdiqën në 20 ditë! Konfirmohet zyrtarisht, 15,000 dollarë për t’u paguar

Avionët bërthamorë të NATO-s do të kalojnë 1000 kilometra nga kufiri rus dhe avioni rus u shfaq në Krime, ku u hodh në erë ura. Nga lajmi për vdekjen e tij u zbulua se ata që u rekrutuan në ‘mobilizimin e pjesshëm’ u deportuan menjëherë në front.

Kanë kaluar 231 ditë që kur lideri rus Vladimir Putin urdhëroi trupat e tij të sulmonin Ukrainën dhe NATO, duke qëndruar pas administratës së Kievit, po hap kartën e saj ‘bërthamore’ nga një distancë prej më shumë se 1000 kilometrash, pas shiut të fundit të raketave.

Ministrat e mbrojtjes të aleancës ndërkombëtare u takuan në Bruksel, kryeqytetin e Belgjikës, me një axhendë të jashtëzakonshme. Në ditën e takimit, Ukraina njoftoi se kishte marrë sistemin e mbrojtjes ajrore që kërkonte prej muajsh. Pas sistemit gjerman të mbrojtjes ajrore IRIS-T me sistem drejtimi infra të kuqe, NASAMS i SHBA-ve do të jetë shumë shpejt në Ukrainë. Britania po dërgon raketa AMRAAM në Ukrainë për përdorim në sistemin amerikan të mbrojtjes ajrore NASAMS. Raketat me rreze të mesme veprimi AIM-120 do të mbërrijnë në Ukrainë në javët e ardhshme. Duke deklaruar se raketat do të mbrojnë objektet kritike të infrastrukturës, administrata e Londrës do të dërgojë gjithashtu qindra dronë për shërbimin sekret ukrainas.

Udhëheqësi francez Emmanuel Macron njoftoi gjithashtu se vendi i tij do të dërgojë radarë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë. Përveç Francës, Holanda dhe Kanadaja njoftuan se do të dërgonin armë të reja në Ukrainë kundër pushtuesve rusë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se prioriteti numër një i aleancës është rritja e kapacitetit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës. Stoltenberg, i cili u takua me Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin në samit, theksoi rezultatin e votimit në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe deklaroi se Uashingtoni dhe NATO do të ndihmojnë në ruajtjen e rendit ndërkombëtar.

Rezoluta e OKB-së që dënon vendimin e ‘aneksimit’ të shpallur nga Rusia për rajonet Zaporizhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk në Ukrainë u pranua me 143 vota ‘pro’. Përveç Moskës, aleatët e saj të ngushtë Bjellorusia, Siria, Koreja e Veriut dhe Nikaragua votuan ‘jo’, ndërsa 33 vende, përfshirë Kinën dhe Indinë, abstenuan.

Udhëheqësi amerikan Joe Biden tha se votimi në Kombet e Bashkuara dërgoi një sinjal të qartë për Moskën. “Rreziqet e këtij konflikti janë shumë të qarta për të gjithë dhe bota është përgjigjur me një mesazh të qartë: Rusia nuk mund të fshijë një shtet sovran nga harta”, tha Biden.

Kategoritë
BotaLajme