Autoritetet në Mekë arrestuan një burrë që kreu umre për nder të mbretëreshës Elizabeth II

Autoritetet saudite kanë arrestuar një burrë që udhëtoi në qytetin e shenjtë mysliman të Mekës për një umre për nder të mbretëreshës britanike Elizabeth II, e cila vdiq të martën.

Një burrë jemenas postoi një video në mediat sociale të hënën nga brenda Xhamisë së Madhe në Mekë, vendi më i shenjtë për muslimanët që është jashtë kufijve për jomuslimanët.

Në video, ai mbajti një tabelë ku shkruhej: Vdisni për shpirtin e Mbretëreshës Elizabeth II, i lutemi Zotit që ta pranojë atë në mbretërinë e parajsës mes të drejtëve”, raporton Guardian.
Videoja u përhap shpejt në mediat sociale saudite dhe thirrjet për arrestimin e tij filluan së shpejti në Twitter.

Arabia Saudite i ndalon pelegrinët në Mekë të mbajnë shenja dhe të bërtasin parulla.

Epo, ndërkohë që lejohet kryerja e umres në emër të anëtarëve të vdekur të besimit mysliman, kjo nuk vlen për ata që nuk janë, përfshirë Mbretëreshën që ishte kreu i Kishës së Anglisë, kishës kryesore të Kungimit Anglikan në botë.

Shërbimet e sigurisë së Xhamisë së Madhe “arrestuan një shtetas jemenas i cili u shfaq në një video duke mbajtur një tabelë brenda Xhamisë së Madhe, duke shkelur rregulloret dhe udhëzimet për umren”, sipas një deklarate të transmetuar nga media shtetërore të hënën vonë.

“Ai është arrestuar, ndaj tij do të merren masa ligjore dhe është dërguar në Prokurorinë e Shtetit”, kanë përfunduar ata.

Kategoritë
BotaLajme