Avion luftarak britanik goditi dhe fundosi një luftanije amerikane gjatë një stërvitje (Video)

Një avion luftarak i Forcave Ajrore Mbretërore (RAF) mori pjesë në një stërvitje britaniko-amerikane dhe shkatërroi një anije amerikane që nuk është më në shërbim.

Sulmi në anije ishte pjesë e një stërvitje të quajtur Ushtrimi Atlantic Thunder 22, i cili u zhvillua nga 1 deri më 12 shtator. Një stërvitje e madhe duke përfshirë një sulm me anije u zhvillua më 7 shtator në ujërat në veriperëndim të bregut të Skocisë.

Për herë të parë në 18 vitet e fundit, në stërvitjet e udhëhequra nga SHBA-të mori pjesë edhe Marina Mbretërore Britanike. Ushtrime të ngjashme kryhen në Paqësor, por shumë rrallë në Oqeanin Atlantik.

Një nga tre avionët luftarakë britanikë Typhoon hodhi një bombë dhe goditi USS Boone, një ish-fregatë amerikane që u përdor si objektiv në stërvitje. Anija e Marinës Mbretërore HMS Westminster, helikopteri Wildcat që u përdor për të drejtuar bombën Paveway IV drejt objektivit, avioni amerikan P-8 Poseidon, avionët luftarakë F-15E Strike Eagle dhe anija amerikane USS Arleigh Burke u bashkuan me stërvitjen. dhe u përdorën armë të ndryshme.

Ushtrimi u krye në një mënyrë të përgjegjshme ndaj mjedisit. që përfshin heqjen e komponimeve dhe ndotësve të rrezikshëm.

Kategoritë
BotaLajme