Avioni ishte nisur nga Serbia për Jordani me municione u rrëzua në Greqi

Grupet specialiste po krehin zonën ku u rrëzua avioni ushtarak i prodhimit ukrainas.

Avioni u rrëzua mbrëmjen e djeshme, rreth orës 22:45 në Kavalla Greqi, me pasojë vdekjen e 8 personave të ekuipazhit që ndodheshin në bord.

Avioni me katër motorë ishte nisur nga Serbia për Jordani me municione, ndërkohë autoritetet greke janë vënë në gatishmëri për kontrollin e rrezikshmërisë që paraqet zona për banorët, pasi ekziston mundësia për shpërthime të reja të municioneve.

Ajri në zonë është bërë toksik, me autoritetet vendase që kanë rekomanduar banorët e zonë të mbajnë maska dhe të qendrojnë brenda shtëpive, pa hapur dyer e dritare.

Gjithashtu në orët në vijim pritet të njoftohet nëse fshati ku ra avioni do të evakuohet ose jo.

Protothema.gr raporton  se një kompani speciale ushtarake po niset  nga Athina për të marrë pjesë në hetime.

Kjo është kompania speciale e mbrojtjes kimike biologjike bërthamore nëndegë e GEETHA 14 anëtarësh , personeli i e së cilës do të hetojnë zonën ku ndodhi aksidenti.

Për momentin, deri në mbërritjen e ekipit special të Forcave të Armatosura, askush nuk mund të hyjë në zonën e bllokuar në një rreze prej të paktën 500 metrash.

Shërbimi Zjarrfikës raporton se rreth avionit ka një ngarkesë të lartë pirotermale.

Njëkohësisht, që nga rënia e shtyllave të tensionit të lartë, përveç problemit të krijuar në furnizimin me energji elektrike, problem ka edhe furnizimi me ujë të zonës më të gjerë, pasi stacionet e pompimit nuk furnizohen me energji elektrike .

Restaurimi i dëmit, megjithatë, nuk mund të bëhet shpejt, sepse ekipet e DEDDIE nuk mund t’i afrohen zonës derisa ekipi special të vendosë që zona është e sigurt .

Avioni fatal i mallrave, i cili ishte ukrainas dhe i përkiste kompanisë Meridian, ishte nisur pasditen e djeshme nga qyteti i Nishit të Serbisë, me destinacion Jordaninë. Gjatë fluturimit, megjithatë, ai pësoi një dëm teknik në FIR të Athinës dhe sipas komandantit të AAC-së Georgios Dritsakos , piloti donte të bënte një ulje emergjente, por nuk ia doli.

Konkretisht, në komunikimin e tij me Kullën e Kontrollit, piloti bëri me dije se po përballej me një problem , si dhe se zjarri në motorin e avionit po krijonte probleme të tjera dhe deklaroi se do të tentonte të ulej në Kavallë.

Gjithashtu, informacionet tregojnë se avioni ka humbur motorin e katërt në ajër dhe ka marrë flakë, ndërsa AAC-ja është në pritje të planit të fluturimit nga shërbimi përkatës i Serbisë, për të konstatuar detajet e fluturimit fatal.

Sipas dëshmitarëve, avioni është përplasur në një fushë me misër dhe për mrekulli nuk ka persona të lënduar nga ana e banorëve të zonës.

Informacionet nga mediat greke flasin për një ngarkesë municionesh në avion, ndërsa në bord ndodheshin vetëm 8 anëtarët e ekuipazhit. Zjarrfikësit nxitojnë në vendngjarje pasi ngarkesa prej 12 tonësh e fluturimit komercial, e cilësuar si lëndë e rrezikshme mund të shpërthejë.

Në fund të malit Agios Oros, avioni bën një kthesë 180 gradë, humbet lartësinë, digjet dhe përplaset në një distancë të shkurtër.

Ulja e detyruar nuk ndodhi kurrë

Informacioni i Shërbimit të Aviacionit Civil konfirmon se mesa duket një nga katër motorët ka marrë flakë dhe për këtë arsye është bërë kthesë 180 gradë duke u kthyer në aeroportin e Kavallës , por ulja nuk ndodhi kurrë.

Rruga e avionit para rrëzimit

Në lindje të malit Athos, Antonov 12 duket se po kthehet në aeroport.

Megjithatë, ai humbet lartësinë për t’u përplasur menjëherë pas majave të Pangaeus, siç konfirmohet nga dëshmitarët okularë.

Zona është zhytur në errësirë që nga ora 23:00 pasi avioni mund të ketë rrëzuar kabllot gjatë rrëzimit të tij midis Antifilippou dhe Paleochori , në Eleftheroupolis Kavala.

Avioni transportues ishte nisur nga Serbia për në Jordani dhe thuhet se ishte në një fluturim transporti tregtar.

Deri më tani, Mediat serbe nuk po konfirmojnë që avioni është nisur nga Beogradi./abcnews.al//abcnews.al/

Kategoritë
LajmeRajoni