Avioni që u rrëzua në Greqi mbrëmë ka fluturuar nga Parisi në Sarajevë tre ditë më parë

Avioni i kompanisë ukrainase Antonov An-12, i cili u rrëzua mbrëmë në Greqi, po fluturonte për në Sarajevë dy ditë para aksidentit.

Këto janë të dhënat që mund të gjenden në faqen Flightradar24.com që gjurmon fluturimet e të gjithë avionëve.

Siç shihet, ky avion ka fluturuar nga Parisi për në Aeroportin Ndërkombëtar të Sarajevës në mbrëmjen e 14 korrikut, ku ka qëndruar gjatë natës. Një ditë më vonë, më 15 korrik, në orët e mëngjesit, ai fluturoi nga Sarajeva për në Beograd.

Nuk dihet pse ky aeroplan për transportin e mallrave ka fluturuar për në Sarajevë.

Meqë ra fjala, pas Beogradit, avioni fluturoi për në Ankara, e më pas në Nish. Në fluturimin nga Nishi për në Aman, ai u rrëzua në afërsi të qytetit grek të Kavalës mbrëmë.

Ministri serb i Mbrojtjes Nebojsha Stefanoviq tha se avioni po transportonte mallra për Ministrinë e Mbrojtjes së Bangladeshit dhe se i kishte të gjitha lejet e duhura.

Ai shtoi se të gjithë anëtarët e ekuipazhit të avionit u vranë. Të vrarët nuk ishin shtetas të Serbisë, tha Stefanoviq. Ai shtoi se kompania ukrainase është vetëm pronare e aeroplanit, dhe se malli i transportuar me avion është i kompanisë serbe “Valir”.

“Bëhej fjalë për ndriçimin e minave me mortaja dhe minave shkollore,” tha Stefanović kur u pyet se çfarë mbante avioni.

Kategoritë
LajmeRajoni