Babai i Gjokoviçit filmoi me tifozët që mbanin flamuj pro-rusë në Australian Open

Babai i Novak Gjokovic u filmua duke pozuar me fansat duke valëvitur flamujt rusë dhe pro-rus në Australian Open. Ambasadori ukrainas i quajti turp këto skena.

Pas ndeshjes mes Novak Djokovic dhe Andrei Rublev, një grup tifozësh shfaqën flamuj rusë pranë fushës ku u luajt ndeshja gjysmëfinale e AO, duke përfshirë një me fytyrën e Vladimir Putin, duke bërtitur parulla pro-ruse.
Tenis Australia tha se katër persona “ekspozuan flamuj dhe simbole të papërshtatshme dhe kërcënuan stafin e sigurisë”. U thirr policia dhe ata u hodhën jashtë nga Melbourne Park.

Në video shihet babai i Gjokoviqit, Srdjan, duke pozuar me një burrë që mban flamurin e Putinit. Videon mund ta shikoni këtu.

Gazetarët serbë të tenisit konfirmuan se ishte babai i Gjokoviqit dhe gazeta Melbourne Age raportoi se ai tha në serbisht: “Rroftë Rusia”.

Spektatorëve u ndalohet të mbajnë flamuj rusë ose bjellorusë në turneun Grand Slam pasi ambasadori i Ukrainës në Australi dhe Zelandën e Re, Vasyl Myroshnychenko, kërkoi një ndalim pasi rekuizita të tilla u panë në turmë javën e kaluar.
“Është një paketë e plotë. Në mesin e flamujve serbë është flamuri rus, Putin, simboli Z, i ashtuquajturi flamur i Republikës Popullore të Donjeckut”, ka shkruar ambasadori në Twitter.

Kategoritë
Sport