Balonat spiune filluan të përdoren në shekullin e 18-të, dhe përdoren edhe sot – pse

Shtetet e Bashkuara shkatërruan dje atë që pretendojnë se ishte një tullumbace spiune që ishte në hapësirën e tyre ajrore. Çfarë janë balonat spiune?

Ato kanë ekzistuar që nga fundi i shekullit të 18-të dhe mund të përdoren për të kryer aktivitete me kosto më të ulët se sa kur përdoren satelitët për të kryer këto aktivitete. Përveç kësaj, ata mund të transportojnë më shumë ngarkesë sesa dronët. Ata lëvizin shumë lart, mbi trafikun ajror komercial dhe në distanca të gjata. Nuk ka nevojë për karburant.
“Është një shënim për mbrojtjen ajrore të SHBA-së që sot është një balonë dhe nesër është një raketë lundrimi,” tha Tom Karako, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën Amerikane për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Sipas tij, balona kineze e vërejtur në fillim të kësaj jave mund të ketë një aparat fotografik ose një pajisje për monitorimin e sinjaleve elektronike, gjë që vlen edhe për rrjetin celular.

Përveç kostos, një avantazh tjetër i balonave spiun ndaj satelitëve është se ato mund të qëndrojnë pezull mbi një pikë të caktuar nga kalimi orbital i satelitit. Është më e lehtë të pretendohet se balonat janë objekte fluturuese civile që kanë hyrë aksidentalisht në hapësirën ajrore të dikujt tjetër. Kujtojmë se kinezët siguruan se bëhej fjalë për një balonë që përdorej kryesisht për qëllime meteorologjike. Nga ana tjetër, nëse p.sh. duke folur për një dron kinez, atëherë do të ishte e qartë se qeveria kineze e dërgoi atë me qëllim.

Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Mbrojtjes (Pentagon), i cili kërkoi të mos zbulohet identiteti i tij, tha në mesin e kësaj jave se balonat spiune, siç tha ai, kanë fluturuar mbi pjesën kontinentale të SHBA-së disa herë.

Një tullumbace kineze u pa mbi bazën e Forcave Ajrore Malmstrom në Montana, e cila strehon siloset e raketave balistike ndërkontinentale. Siç deklaroi zyrtari i lartpërmendur, është e qartë se po tentohet të fluturojnë balonat mbi lokacione të rëndësishme, shkruan gazeta e politikës së jashtme Politico.

Pentagoni njoftoi dje se kishte pikasur një tjetër tullumbace në Amerikën Latine, për të cilën ata besojnë se është një tullumbace spiune kineze.

Kategoritë
BotaLajme