Bashkia e Tiranës nis fushatë për mbledhjen e ndihmave për familjet e prekura nga tërmetet në Turqi

Bashkia e Tiranës ka iniciuar fushatën “Dhuro për popullin turk”, për mbledhjen e ndihmave për familjet e prekura nga tërmetet në Türkiye, duke u bëre thirrje qytetarëve që t’i bashkohen fushatës

Në Shqipëri vazhdon mbledhja e ndihmave për familjet e prekura nga tërmetet shkatërrimtare në Türkiye, nën koordinimin e institucioneve dhe organizatave të ndryshme, raporton Anadolu.

Bashkia e Tiranës ka iniciuar fushatën për mbledhjen e ndihmave në materiale të ndryshme për familjet e prekura nga tërmetet në Türkiye, duke u bëre thirrje qytetarëve që t’i bashkohen fushatës.

Nën emërtimin “Dhuro për popullin turk”, me anë të fushatës synohet mbledhja e ndihmave të ndryshme materiale si rroba, batanije dhe të tjera, që do të dërgohen në Türkiye, ndërkohë, tenda për grumbullin e tyre është ngritur pranë godinës së Bashkisë së Tiranës.

Në lidhje me nismën ka reaguar edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili në rrjetet sociale shkruan: “Mbështesim popullin turk në këto momente të vështira”.

Qytetarët e Tiranës kanë treguar solidaritetin e tyre pas nisjes së fushatës duke sjellë ndihma materiale të ndryshme, kryesisht rroba.

Nga ana tjetër, në Shqipëri vazhdon grumbullimi i ndihmave edhe nga organizata të ndryshme, që janë shumat në para, rroba, materiale higjienike, materiale strehimi, ngrohëse dhe të tjera.

Kujtojmë Shqipëria ka shpallur 13 shkurtin ditë zie kombëtare, në nderim të viktimave të tërmeteve shkatërrimtare dhe në shenjë solidariteti me Türkiye-n.

Kategoritë
BotaLajmeRajoni