Bayern dhe Inter vazhduan traditën e kampionateve botërore që nga viti 1982

Në Kupën e Botës në Katar, tradita që nga viti 1982 vazhdoi që Bayern dhe Inter kanë të paktën nga një lojtar, përzgjedhja e të cilit luan në finalet e përzgjedhjeve më të mira të botës.

Dy klubet e lartpërmendura kishin përfaqësuesit e tyre në çdo finale të kampionatit botëror që nga viti 1982 e deri më sot, e kështu do të jetë edhe në Katar, ku takohen Argjentina dhe Franca në ndeshjen për titullin e kampionit të botës.

Sulmuesi argjentinas Lautaro Martinez do të luajë nga Interi në finale, ndërsa përzgjedhja franceze do të përfshijë deri në katër lojtarë të Bayernit – Benjamin Pavard, Lucas Hernandez, Kingsley Coman dhe Dayot Upamecano, me faktin se Hernandez është i dëmtuar dhe nuk do të luajë në këtë. ndeshje.

Sa i përket përkatësisë së klubit, Atletico Madrid do të ketë deri në katër lojtarë në finale. Anëtarë të klubit madrilen janë anëtarët e kombëtares argjentinase Angel Correa, Rodrigo De Paul dhe Nahuel Molina dhe një nga lojtarët më të mirë në Francë, Antoine Griezmann.
Finalja e Botërorit në Katar do të luhet të dielën me fillim nga ora 16:00.

Kategoritë
Sport