Bayern thyen rekordin botëror dhe dërgon më së shumti lojtarë ndonjëherë në Kupën e Botës

832 futbollistë do të luajnë në Kupën e Botës në Katar dhe më së shumti lojtarë të ekipit të parë nga një klub do të vijnë nga Bayerni, i cili gjithashtu do të vendosë një rekord të ri të Kupës së Botës për numrin e lojtarëve që dërgojnë te më të mirët. konkurrenca më e mirë.

Duhet thënë gjithashtu se një rol në rekordin e ri të Bayernit luan edhe fakti që FIFA lejoi përzgjedhësit të thërrisnin nga 26 lojtarë dhe kjo është arsyeja që asnjë lojtar nuk do të jetë më në kampionat, ndryshe nga vitet e mëparshme kur. përzgjedhësit mund të thërrisnin tre lojtarë më pak (23).

17 lojtarë nga skuadra e Bayernit do të marrin pjesë në Botërorin e Katarit, duke thyer rekordin e Botërorit të kaluar ku Manchester City dërgoi 16 lojtarë.

Edhe Manchester City do të dërgojë 16 lojtarë në këtë Botëror dhe po aq do të vijnë nga Barcelona, ​​ndërsa Al-Sadd i Katarit po dërgon 15 lojtarë në përzgjedhjen e më të mirëve, qartësisht të gjithë për përzgjedhjen e Katarit.

Lojtarët e Bayernit që do të luajnë në Kupën e Botës: Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Thomas Müller, Jamal Musiala, Leroy Sané (Gjermani), Benjamin Pavard, Dayot Upamecano, Kingsley Coman, Lucas Hernandez (Francë), Matthis de Ligt (Holandë), Sadio Mané (Senegal), Alphonso Davies (Kanada), Josip Stanisic (Kroaci), Noussair Mazraoui (Marok) dhe Eric Maxim Choupo-Moting (Kamerun).

Sa i përket ligës nga e cila vijnë më shumë lojtarë, në vend të parë pritet të jetë Premiershipi anglez, i cili do të ketë 134 lojtarë, ndërsa 83 lojtarë nga La Liga spanjolle. Në Katar do të luajnë 78 lojtarë nga Bundesliga.

Kategoritë
Sport