“BE anulon marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Rusinë, por nuk do të vendos ndalesë të përgjithshme”

Blloku nuk do të zbatojë “ndalesë të përgjithshme të vizave” për rusët për shkak të ndarjeve midis shteteve anëtare

Bashkimi Evropian do të anulojë marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Rusinë, por nuk do të zbatojë “ndalesë të përgjithshme të vizave”, deklaroi sot ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk ka unanimitet midis anëtarëve të Këshillit (BE) për vendosjen e ndalesës së përgjithshme kundër Rusisë”, tha Szijjarto pas takimit jozyrtar të ministrave të Jashtëm të BE-së në kryeqytetin e Çekisë, Pragë.

“Në të njëjtën kohë, BE-ja do të anulojë marrëveshjen për lehtësimin e vizave me Rusinë”, tha ai, duke shpjeguar se shumica e vendeve anëtare të BE-së e mbështesin këtë veprim.

Ndalesa për vizat turistike për rusët në mbarë BE-në u propozua fillimisht nga Estonia, Letonia dhe Finlanda.

Vendet anëtare të BE-së kanë qenë të ndara rreth propozimit, ku Franca dhe Gjermania si dhe vende të tjera bëjnë thirrje për pezullimin e marrëveshjes për lehtësimin e vizave, duke argumentuar se blloku nuk duhet të ndërpresë lidhjet me popullin rus.

Kategoritë
BotaLajme