BE-ja e paralajmëron Bosnjën nëse vazhdon t’i qëndrojë afër Putinit

Bashkimi Evropian ka dënuar vendimin e Republikës Sërpska të Bosnjë e Hercegovinës dhe autoriteteve të saj për t’i dhënë presidentit rus Vladimir Putin ‘Urdhrin e Republikës Sërpska’, tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

“Në Bashkimin Evropian nuk ka vend për nderimin dhe shpërblimin e politikanëve që urdhërojnë shkatërrimin e një vendi fqinj dhe vrasjen e popullit të tij. Kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë dhe ky vendim i udhëheqjes së Republikës Sërpska është për keqardhje dhe i gabuar”, tha zëdhënësi i BE-së në një konferencë të rregullt për shtyp.

Stano ka kujtuar se presidenti rus është drejtpërdrejt përgjegjës për agresionin e paligjshëm në Ukrainë dhe se civilët ukrainas po vriten dhe po shkatërrohet infrastruktura civile ukrainase, shkruan Euronews.al, përcjell Klankosova.tv

Presidenti i entitetit Republika Sërpska i Bosnjë dhe Hercegovinës, Milorad Dodik, ndau çmimin me 8 janar për siç u tha “kujdesin patriotik dhe dashurinë e Putinit për Republikës Sërpska”.

Autoritetet e Republikës Sërpska festojnë 9 janarin, datën kur në Sarajevë në vitin 1992 kuvendi i atëhershëm i popullit serb, miratoi Deklaratën për Shpalljen e Republikës së Popullit Serb të Bosnjë e Hercegovinës si entitet i pavarur brenda Bosnjë e Hercegovinës.

Kategoritë
LajmeRajoni