BE: Rusia nuk është ende gati për ndaluar luftën në Ukrainë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha sot se paqja në Ukrainë nuk do të jetë e mundur derisa Rusia të tërheqë trupat e saj dhe se Moska nuk po tregon asnjë shenjë se është gati për këtë.

“Kam frikë se Rusia nuk është gati të tërhiqet dhe për aq sa nuk tërhiqet, paqja nuk do të jetë e mundur”, tha Borrell për agjencinë e lajmeve Reuters në qytetin Uzbekistan të Samarkandit.

“Është Rusia ajo që duhet të bëjë të mundur paqen, agresori duhet të tërhiqet nëse dëshiron një paqe të qëndrueshme”, tha ai, raporton Sky News.

Ndërkohë, forcat e Putinit kanë pësuar një sërë pengesash në terren, më e fundit është humbja e qytetit jugor të Khersonit. Rusia që atëherë ka përdorur sulme ajrore që synojnë infrastrukturën energjetike dhe objektiva të tjera civile në pjesë të Ukrainës që ajo nuk i mban

Kategoritë
BotaLajme