Berlusconi thotë se Putini “është shtyrë” në luftën në Ukrainë

Berlusconi deklaroi se Putini ra në një situatë “të vështirë dhe dramatike”

Ish-kryeministri i Italisë dhe lideri i Partisë Forza Italia (FI), Silvio Berlusconi, deklaroi se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u detyrua nga partia e tij, ministrat dhe nga publiku të fillojë luftën në Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Para zgjedhjeve të përgjithshme që do të mbahen në Itali të dielën, më 25 shtator, liderët e partive politike shtuan kontaktet me votuesit e tyre.

Kreu i Partisë Forza Italia, Berlusconi u bë objekt diskutimi me deklaratën e tij për luftën Rusi-Ukrainë në programin ku ai mori pjesë dje në kanalin shtetëror italian RAI.

Berlusconi deklaroi se Putini ra në një situatë “të vështirë dhe dramatike”.

“Dy republikat pro-ruse në Donbas shkuan në Moskë dhe u takuan me shtypin, me të gjithë dhe me Putinin, dhe deklaruan se (presidenti ukrainas Volodymyr) Zelenskyy ka shtuar sulmet e tij dhe kërkuan ndihmë. Putin është inkurajuar nga populli rus, partia e tij dhe ministrat e tyre për të filluar këtë operacion special. Në fakt, ushtarët duhej të hynin në Kiev brenda një jave dhe të zëvendësonin qeverinë Zelenskyy me njerëz të mirë dhe të ktheheshin. Në vend të kësaj, ata hasën në rezistencë të papritur, të pajisur me të gjitha llojet e armëve nga perëndimi”, u shpreh Berlusconi.

Duke theksuar se lufta ka më shumë se 200 ditë dhe situata po përkeqësohet, Berlusconi tha: “Vdekjet po shtohen çdo ditë. Ndihem keq kur dëgjoj për vdekjet sepse gjithmonë kam besuar se lufta është çmenduria më e madhe”.

– Reagime ndaj deklaratave të Berlusconit

Për shkak të miqësisë së tij me liderin e Rusisë, Putin, Berlusconi mori kritika të ashpra, veçanërisht nga partitë e majta.

Kreu i partisë së qendrës së majtë, Partia Demokratike (PD), Enrico Letta tha: “Një fjali skandaloze është shumë e rëndë. Ai tha atë në të cilën besonte. Të dielën në mbrëmje, nëse aleanca e djathtë fiton, Putini do të ngrejë dolli”.

Kreu i Partisë së Veprimit (Az), Carlo Calenda, e cila pozicionohet në qendër me emrin “Poli i tretë”, tha: “Deklarata e djeshme ishte një fatkeqësi. Fjalët e Berlusconit ishin si fjalët e një gjenerali të Putinit”.

I pyetur në lidhje me deklaratat e Berlusconit në lidhje me Putinin, Eric Mamer, zëdhënësi i Presidentes së Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, u shpreh se nuk ka koment.

Nënkryetari i partisë FI të Berlusconit, Antonio Tajani, tha se fjalët e liderit të tij ishin marrë jashtë kontekstit dhe ishin të qarta për dënimin e Rusisë.

Silvio Berlusconi gjithashtu postoi në llogarinë e tij në Twitter këtë mëngjes se fjalët e tij ishin “shumë thjeshtuar” dhe se: “Agresioni kundër Ukrainës është i padrejtë dhe i papranueshëm. Pozicioni i “Forza Italia” është i qartë. Ne jemi gjithmonë me BE dhe NATO”.

Kategoritë
BotaLajme