Bërnabiq: Nuk kemi obligime nga Marrëveshja e Ohrit, Kosova ka Asociacionin por nuk do ta bëjnë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi se opozita po sulmon qeverinë dhe presidentin Aleksandër Vuçiq në lidhje me Kosovën sepse nuk ka një agjendë reale politike.

“Prandaj po mundohet të krijojë programin e saj të bazuar në mashtrimin e vetëdijshëm të qytetarëve”, ka thënë Bërnabiq.

Ajo ka theksuar për blicin serb se Serbia nuk ka asnjë obligim sipas Marrëveshjes së Ohrit, por i vetmi obligim i Kosovës është formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

“Çka nuk besoj se do të ndodhë”, ka deklaruar Bërnabiq, transmeton tanjug.rs.

Kategoritë
LajmeRajoni