Biden dhe Zelensky fajësojnë njëri-tjetrin për luftën në Ukrainë

Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky, të cilin Joe Biden e akuzoi se nuk kishte dëgjuar inteligjencën se Rusia po përgatitej për luftë, tha se Biden gjithashtu nuk i mbajti premtimet e tij.

Po kalon muaji i katërt i luftës Ukrainë-Rusi…

Ndërsa lufta, e cila filloi më 24 shkurt, vazhdoi në provincat lindore të vendit, filloi një debat për inteligjencën me Shtetet e Bashkuara, të cilat dyshohet se e tërhoqën Ukrainën në kënetën e luftës.

Presidenti amerikan Joe Biden, në një mbledhje fondesh të organizuar nga demokratët, deklaroi se lufta Rusi-Ukrainë është më e madhja që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Unë e di që shumë njerëz do të mendojnë se po e ekzagjeroj, por ne kishim shumë të dhëna se [presidenti rus Vladimir] Putin do të kalonte kufirin. Ne nuk kishim dyshim për këtë, por Zelensky nuk donte të dëgjonte. atë”, tha Biden. përdori shprehjen.

Sipas lajmit të AA, deklaratat e Biden i janë kujtuar presidentit të Ukrainës, Vladimir Zelensky, i cili ka dhënë një intervistë për kanalin televiziv gjerman ZDF.

Zelensky tha, “Pala ukrainase duhet të bëjë një pyetje dhe kjo pyetje duhet t’i drejtohet si shumë krerëve të shteteve evropiane ashtu edhe Presidentit të Shteteve të Bashkuara. Si President i Ukrainës, do të ishte e drejtë nëse ata do të më kishin dëgjuar mua. paraprakisht.Nëse do të dëgjohej për çfarë po paralajmëronim.” përdori shprehjen.

Duke deklaruar se ai nënkuptonte sanksione parandaluese për të parandaluar fillimin e luftës, Zelensky tha: “Prezantimi i strategjisë sonë në lidhje me Detin e Zi, krijimi i një flote të Detit të Zi me një vend partner. Ne e sugjeruam këtë. Ne thamë se Rusia do të bllokonte Deti i Zi.” tha ai.

Zelensky tha se kanë biseduar edhe për programin raketor. përdori frazat.

Kategoritë
Lajme